Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Asistenta juridica
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Asistenta juridica

Buna ziua! Sunt student si am nelamuriri cu privire la urmatoarele aspecte: Textul Codului de proc penala stabileste ca - " in situatia in care aparatorul ales nu se prezinta nejustificat... se va organul judiciar ia masuri pentru desemnarea unui apărător din oficiu care să-l înlocuiască(art. 171 Cpp), iar la art. urmator, legiuitorul prevede ca: "Lipsa aparatorului nu impiedica efectuarea actului de urmarire penala, daca exista dovada ca aparatorul a fost incunostintat de data si ora efectuarii actului. . Daca este sa le aplic ambele texte de lege, ar trebui sa spun ca in caz de neprezentare a avocatului ales, sa desemnez unul din oficiu, ori sa procedez la efectuarea urmaririi penale si in lipsa aparatorului, daca respectivul avocat a fost anuntat!
O alta intrebare ar fi daca, dupa in ceperea urmaririi penale in personam, avocatul sau o parte procesuala are dreptul sa studieze fara ingradiri dosarul, in vederea aflarii despre materialul urm penale pana la acel moment, ori are posibilitatea studierii doar in anumite momente procesuale(arestare/prelungire urm penale, prezentare materialului de u.p.)
Va multumesc! :">
calandrino, utilizator
Urmarirea penala continua cu avocat din oficiu.
La prezentarea materialului de urmarire penala dreptul nu mai poate fi ingradit de parchet.

Studierea dosarului nu se permite de organul de urmarire penala.
La instanta legea prevede in mod expres acest drept de a studia dosarul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ai omis exact cele mai importante aspecte ale art 171 "cand asistenta juridica este obligatorie" (vezi la alin 2 ce inseamna asistenta juridica obligatorie), si ale art 172 : "aparatorul are dreptul sa asiste la orice act de urmarire penala" deci nu este obligatoriu.

Astfel se ia acea masura enuntata de catre tine numai cand asistenta juridica este obligatorie, cand nu este obligatorie nu se ia masura de la alin 4^1, iar pt art 172 totul este destul de clar.

O alta intrebare ar fi daca, dupa in ceperea urmaririi penale in personam, avocatul sau o parte procesuala are dreptul sa studieze fara ingradiri dosarul, in vederea aflarii despre materialul urm penale pana la acel moment, ori are posibilitatea studierii doar in anumite momente procesuale(arestare/prelungire urm penale, prezentare materialului de u.p.)

Dosarul se studiaza numai in momentul prezentarii materialului de urmarire penala,inainte de acest moment nu se prezinta.
ContSters178374, utilizator
Se poate si mai inainte de acest moment al prezentarii materialului de urmarire penala insa este prea mare deranjul pentru avocat.
Dreptul la aparare este garantat in tot cursul procesului penal.
Nimeni nu este obligat sa se limiteze la prezumtia de nevinovatie, existand dreptul apararii de a demola netemeinicia unei invinuiri ( acuzatii) inca dinainte de finalizarea fazei de urmarire penala.
Daca vrei sa te aperi trebuie sa stii de ce anume te aperi.
Doar din invinuire nu poti trage toate concluziile.
Daca avocatul preseaza tare de tot se inchide foarte repede dosarul tocmai ca sa nu se intample sa fie studiat mai inainte de acest moment.
Daca nu se inchide repede dosarul, avocatul care preseaza il poate studia...dar am aratat in primul paragraf...ca nu este simplu...
Ceea ce am scris este valabil pentru practica.

Pentru teorie este cum zice Olimpia.
Rezulta deci ca, atunci cand asistenta e obligatorie in cursul u.p. si se efectueaza o cercetare la fata locului, reconstituire sau o confruntare, iar aparatorul nu a sosit, desi a fost informat despre ora si locul activitatii probatorii in cursul up, se vor aplica art. 171 alin.4^1 Cpp, in sensul ca se vor lua masuri de organele de u.p. pentru asigurarea unui avocat din oficiu? Va multumesc pentru ajutor!:)