Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul civil

am un frate in firsta de,44 ani este,invalid gradul 1 (nedeplasabil)peste 30 de zile i se espira,buletinul de identitate.Datorita problemelor grave de sanatate nu se poate prezenta la institutiile abilitate sa-i preschimbe ascest act.Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentr-u a putea sa-i preschimb,buletinul.

Serviciului Public Comunitar Local de Evidenţă a Persoanelor se deplasează, la cerere, la domiciliul cetăţenilor nedeplasabili, în vederea preluării imaginilor, a solicitărilor şi documentelor necesare pentru eliberarea actelor de identitate. Cautati pe internet numere de contact din orasul in care locuiti si solicitati informatii
Trebuie sa obtineti o procura notariala, pe care o veti prezenta in original la biroul de evidenta a populatiei, alaturi de actul dvs. de identitate si de cel al persoanei care va mandateaza .
Pentru obtinerea procurii cred ca va trebui sa solicitati deplasarea notarului la domiciliul fratelui, intrucat acesta este nedeplasabil.
Intr-adevar, daca se solicita, lucratorii din cadrul serviciului de evidenta a persoanelr se pot deplasa si la locul unde se afla persoana in dificultate de a se prezenta la biroul lor .
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator