Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... acordul tatalui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

acordul tatalui

In cazul in care divortul a ramas definitiv si minorul a fost incredintat mamei, aceasta poate iesi din tara cu copilul fara acordul tatalui, de exemplu intr-o excursie?
Va multumesc.
In aceste conditii, nu mai este nevoie de acordul tatalui penru a iesi din tara cu copilul
Buna,se poate iesi,dar trebuie sa ai la tine sentinta de divort cu stampila definitiv si irevocabil si o copie dupa certificatul de nastere al copilului,eu asa am iesit din tara cu copilul si nu am avut nici o problema
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Avand in vedere ca tatal se teme ca mama nu se va mai intoarce in tara cu copilul , ce metode legale are la dispozitie ca sa impiedice iesirea din tara ?
Se poate prevala de programul de vizita stabilit ?
Poate da copilul in consemn la frontiera ? Daca da , ce motive poate invoca ?
Da, chiar asa, daca tatal este un paranoic. Astfel copilul nu poate avea nici macar vacanta!