Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... facultati neacreditate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

facultati neacreditate

In septembrie 2008 am sustinut examenul de licenta la Universitatea Internationala Deschisa"Tehnoeconomia Europeana". Ulterior am aflat ca aceasta institutie de invatanamt nu este in lista institutiilor acreditate sau autorizate sa functioneze provizoriu conform HG. Este valabila diploma de licenta pe care o detin? Pot sa ma angajez la o institutie de stat cu aceasta diploma?
Din cate stiu, iIn 2003, Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor a inchis definitiv Universitatea, dispozitie care nu a fost respectata.
Actele eliberate de catre aceasta Universitate nu sunt legale.
rroca a scris:

In septembrie 2008 am sustinut examenul de licenta la Universitatea Internationala Deschisa"Tehnoeconomia Europeana". Ulterior am aflat ca aceasta institutie de invatanamt nu este in lista institutiilor acreditate sau autorizate sa functioneze provizoriu conform HG. Este valabila diploma de licenta pe care o detin? Pot sa ma angajez la o institutie de stat cu aceasta diploma?
Nu te poti angaja intr-o institutie de stat cu diploma pe care o detii. Daca nu are antetul Ministerului,Educatiei si Cercetarii nu ti se va lua in seama diploma. Si eu sunt in aceeasi situatie ca tine.Lucrez intr-o institutie de stat, dar nu-mi este luata in seama diploma pt. ca nu are antetul Ministerului. Ce am absolvit eu avea numai autorizatie de functionare.Acum incerc sa vad daca pot da licenta la stat. Trebuie cautata alta solutie pt a te angaja la stat si pt. ati fi luata in seama diploma
Pe site-ul lor www.ffdc.ro sunt mai multe exemple de institutii de stat si pesoane juridice care au acceptat studenti de la aceasta universitate ptr a-si face practica.
Cu alte cuvinte au recunoscut aceasta universitate.
Tot pe site veti vedea studenti care au facut cursurile in cadrul acestei universitati si apoi si-au dat licenta la o universitate acreditata....pai atunci ne acreditarea acestei universitati e degeaba...din moment ce universitati acreditate primesc la examenul de licenta studentii care au terminat o facultate din cadrul Universitatatii Internationale Deschise"Tehnoeconomia Europeana".
Eu nu mai inteleg nimic...daca nu ar fi acreditata, nu ar recunoaste-o nimeni...insa datele concrete sunt pe dos.
Si apoi, daca ar fi fost inafara legii, ar fi fost demult inchisa.
Ne lamureste vre-un avocat si pe noi cum sta treaba exact?
Un angajator decide singur daca recunoaste sau nu o diploma, nu il obliga nici o lege sa accepte doar diplome cu antetul Ministerului Educatiei.
elis a scris:

Din cate stiu, din 2003, Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor a inchis definitiv Universitatea, dispozitie care nu a fost respectata.
Actele eliberate de catre aceasta Universitate nu sunt legale.

exact cum v-a spus elis- universitatea nu mai functioneaza legal din 2003 dar cei de acolo au continuat sa tina cursurile, de dragul banilor studentilor, chiar si fara autorizatie.=D>