Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data incetarii contractului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data incetarii contractului

Buna ziua,
daca in data de 19.03.2012 i se face decizia de incetare a contractului de munca sa zicem cu art 55 lit b, aceasta data se trece in pontaj ca si prezent?
Eu stiam ca data deciziei este data de incetare, deci din acea data nu mai apare pe pontaj, facandui-se nota de lichidare si tot ceea ce prevede la desfacerea contractului.
De la unii contabili care au programe de salarii mai performante, acestia mi-au spus ca data deciziei este ca si zi prezenta si se plateste, dar cum sa platesc eu un angajat care la data de 19.03.2012 sa zic ca pe la 11 transmit incetarea ca si prezent. Va rog sa ma lamuriti ca se pare ca sunt multe pareri.
Buna ziua,
Data incetarii CIM, este data trecuta in decizia ca data de incetare. Ex. Incepand cu data de ........ dlui/dnei ii inceteaza CIM.Nu se ia in considerare data intocmirii deciziei. Aceasta poate fi intocmita si cu o zi, cu o saptamana inainte de incetare.
monicalirca, utilizator
Nu exista niciun text de lege care sa prevada ca data incetarii c.i.m. este zi lucratoare sau nu ... de aceea, parerile sunt impartite .