Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT ADMINISTRARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT ADMINISTRARE

Va rog frumos sa-mi spuneti daca pe perioada in care este numit un director medical interimar in spital, se incheie contract de administrare cu managerul unitatii,sau numai dupa ocuparea postului prin concurs?
Va multumesc!
Domnule RBS, va rog respectuos daca nu cunoasteti prevederile legale nu credeti nimic. pentru ca vorbiti fara temei. Contractul individual de munca ca doctor e suspendat de drept(legea 95/2006), iar exercitarea atributiilor ca director medical se face pe baza mandatului dat de primar! Multumesc de intelegere, iar inainte sa credeti ceva va solicit sa studiati legea 95 /2006 si toata legislatia specifica sectorului sanitar.

Art.183 din Legea nr.95/2006
(6) Contractul individual de munca sau al persoanelor angajate in unitatile sanitare publice care ocupa functii de conducere specifice comitetului director se suspenda de drept pe perioada exercitarii mandatului
Dorel Dulau, Consilier juridic
Va multumesc mult!