avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ccm 2012
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ccm 2012

va rog frumos daca ma puteti ajuta cu un ccm 2012.
din cate stiu ccm se pot negocia la nivel de ramura,mai asteptati si alte pareri.
"CONTRACT COLECTIV DE MUNCÃ UNIC LA NIVEL NAŢIONAL
PE ANII 2011-2014
Încheiat conform art. 10 şi 11 din Legea nr. 130/1996, republicată, înregistrat la Ministerul Muncii, Solidarităţii Sociale şi Familiei cu nr.

CAPITOLUL 1
Dispoziţii generale
ART.1. - (1) Părtile contractante, reprezentate conform anexei 7, recunosc şi accepta pe deplin ca sunt egale şi libere în negocierea Contractului Colectiv de Muncă Unic la Nivel Naţional şi se obligă să respecte în totalitate prevederile acestuia.
(2) Angajatorul recunoaşte libera exercitare a dreptului sindical, conform convenţiilor internaţionale pe care Romania le-a ratificat, Constituţiei Romaniei şi legislaţiei naţionale, precum şi libertatea de opinie a fiecărui salariat...."
legilatia muncii - Am gasit acest model. Sper sa-ti fie de folos. Daca vrei ti-l pot trimite pe mail. Este destul de mare - 40 pagini.

va dau si eu adresa de mail daca are cineva sa-mi trimita un CCM 2012 la nivel de unitate.multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajator refuza plata salar compensator castigat de angajat in instanta brezan brezan Am fost disponibilizata in luna iuli 2009 cf. Art 65. din Codul Muncii. Am dat in judecata angajatorul pt. plata unui salariu compensator in cf. cu: 1. Art.8 ... (vezi toată discuția)
Contractul colectiv de munca Pahomi Lena Pahomi Lena Buna ziua, Va rog sa imi explicati pe scurt care sunt situatiile in care se intocmeste un contract colectiv de munca. Exista unul standard pt anul in curs? ... (vezi toată discuția)
Angajator refuza plata unui salar compensator castigat de angajat in justitie brezan brezan Am fost disponibilizata in luna iuli 2009 cf. Art 65. din Codul Muncii. Am dat in judecata angajatorul pt. plata unui salariu compensator in cf. cu: 1. Art.8 ... (vezi toată discuția)