Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical angajat nou - baza de calcul
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical angajat nou - baza de calcul

Am un salariat care a început activitatea în data de 25.01.2012 în data de 25.02 are un concediu medical cod 06 (25-.27.02.2012) şi 28-29.02.2012 cod 01. Anterior acestui loc de muncă nu a mai lucrat, nu ştiu cum să procedez la calcularea mediei zilnice. Ce bază de calcul iau salariul realizat în prima lună adică (169 lei / 5 zile) sau salariul de încadrare din contract? Nu am înţeles pre bine din OUG 158/2005. ªi cum o pontez pe zilele care are concediu medical cod 01 dar nu îi pot calcula deoarece nu are stagiu de cotizare de 22 zile lucrătoare?#-o
Normele 60/32/2006 art.
ART. 70
În cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de o lună, pentru situaţiile prevăzute la art. 9 şi 31 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, baza de calcul a indemnizaţiilor o constituie venitul lunar din prima lună de activitate pentru care s-a stabilit să se plătească contribuţia, cu respectarea prevederilor art. 69.

Dar,in cazul concret prezentat,nu se aplica acest articol,pt. ca stagiul de cotizare al angajatului este mai mare de 22 de zile,(1luna)respectiv are 5 zile in ianuarie respectiv 18 zile februarie,deci 23 zile.
Deci,veti calcula baza avand in vedere venitul obtinut pt. cele 5 zile lucrate in luna ianuarie,respectiv media zilnica a bazei raportand baza la 5zile .