avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical angajat nou - baza de calcul
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical angajat nou - baza de calcul

Am un salariat care a început activitatea în data de 25.01.2012 în data de 25.02 are un concediu medical cod 06 (25-.27.02.2012) şi 28-29.02.2012 cod 01. Anterior acestui loc de muncă nu a mai lucrat, nu ştiu cum să procedez la calcularea mediei zilnice. Ce bază de calcul iau salariul realizat în prima lună adică (169 lei / 5 zile) sau salariul de încadrare din contract? Nu am înţeles pre bine din OUG 158/2005. ªi cum o pontez pe zilele care are concediu medical cod 01 dar nu îi pot calcula deoarece nu are stagiu de cotizare de 22 zile lucrătoare?#-o
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 18:26, 20 Martie 2012
Normele 60/32/2006 art.
ART. 70
În cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de o lună, pentru situaţiile prevăzute la art. 9 şi 31 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, baza de calcul a indemnizaţiilor o constituie venitul lunar din prima lună de activitate pentru care s-a stabilit să se plătească contribuţia, cu respectarea prevederilor art. 69.

Dar,in cazul concret prezentat,nu se aplica acest articol,pt. ca stagiul de cotizare al angajatului este mai mare de 22 de zile,(1luna)respectiv are 5 zile in ianuarie respectiv 18 zile februarie,deci 23 zile.
Deci,veti calcula baza avand in vedere venitul obtinut pt. cele 5 zile lucrate in luna ianuarie,respectiv media zilnica a bazei raportand baza la 5zile .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul concediu medical irina_marieta irina_marieta Avem un salariat angajat din data de 26.08.2019 care in luna Ianuarie 2020 a adus un CM cod 06 – urgenta., initial pt perioada 23-25.01.2020, cod diagnostic ... (vezi toată discuția)
Concediu medical salariat cu stagiu de cotizare 10 zile MIRELAIONICA MIRELAIONICA Bună ziua, Vă rog frumos să mă ajutaţi în următoarea problemă: Am o salariată care s-a reangajat în unitate în 17.09.2012 şi a obţinut venituri ... (vezi toată discuția)
Plata cm refuzata de angajator caraibbe caraibbe am si eu o problema cu angajatorul meu, care nu vrea sa imi plateasca comcediul medical pe motiv ca nu am 6 luni de cand lucrez la aceasta firma. (codul ... (vezi toată discuția)