Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Aprobare proprietar montare centrala termica de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Aprobare proprietar montare centrala termica de apartament

Se poate monta o centrala termica intr-un aparatment de catre o persoana care nu este proprietarul acelui apartament existand o relatie de concubinaj intre cei 2 locatari?
Debransarea de la sistemul centralizat de alimentare cu agent termic necesita respectarea si aplicarea unitara a procedurii prevazute de L nr 325/2006 privind serviciul public de furnizare agent termic

ART. 30
(1) Debransarea totală a instalaţiilor interioare de
încălzire şi/sau pentru apa calda menajera ale unui utilizator
tip condominiu se va face în următoarele condiţii cumulative:
a) acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin
hotărârea adunării generale;

b) anunţarea operatorului care are şi calitatea de furnizor
şi a autorităţii administraţiei publice locale cu 30 de zile
înainte de debransare.
(2) Deconectarea unui consumator de energie termica dintr-un
condominiu se face cu respectarea următoarelor condiţii
cumulative:
a) acordul vecinilor de apartament, atât pe orizontala, cat
şi pe verticala;

b) acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin
hotărârea adunării generale,
asupra intentiei de realizare a unui
sistem individual de încălzire;
c) anunţarea, în scris, a operatorului care are şi calitatea
de furnizor, cu cel puţin 30 de zile înainte.
(3) Debransarea unui utilizator de energie termica, altul
decât cel de tip condominiu, se realizează cu anunţarea
operatorului care are şi calitatea de furnizor, cu cel puţin 30
de zile înainte.
(4) Deconectarile/debransarile prevăzute la alin. (1)-(3) nu
se pot realiza în timpul sezonului de încălzire.
(5) Deconectarile/debransarile prevăzute la alin. (1)-(3) se
efectuează numai de către operatorul care are şi calitatea de
furnizor,
în termen de maximum 45 de zile de la data solicitării,
după verificarea documentelor care dovedesc îndeplinirea
condiţiilor cumulative impuse.
(6) Cheltuielile de deconectare/debransare se suporta de
către solicitant.