Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suspendarea prescriptiei. Cazuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suspendarea prescriptiei. Cazuri

Art. 2532 din Noul Cod Civil, prevede cazurile generale de suspendare a prescriptiei. La alin. 10, din acelasi art. se prevede "in alte cazuri prevazute de lege". Imi poate cineva sugera care sunt aceste cazuri?
Alte cazuri prevazute de lege (Cauzele speciale de suspendare)

1. Art. 2533 din NCC-Suspendarea prescriptiei in materie succesorala;

2. Art. 430 alin. (2) NCC - "(1) Soțul mamei poate introduce acțiunea în tăgada paternității în termen de 3 ani, care curge fie de la data la care soțul a cunoscut că este prezumat tată al copilului, fie de la o dată ulterioară, când a aflat că prezumția nu corespunde realității
(2) Termenul nu curge împotriva soțului pus sub interdicție judecătorească și, chiar dacă acțiunea nu a fost pornită de tutore, ea poate fi introdusă de soț în termen de 3 ani de la data ridicării interdicției;

3. Art. 591 alin. (1) NCC;
4. Art. 695 alin. (3) NCC;
5. Art. 915 alin. (2) NCC;
6. Art. 1395 alin. (2) NCC;
7. Art. 36 din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei: 'de la data deschiderii procedurii se suspenda de drept toate actiunile judiciare si extrajudiciare pentru realizarea creantelor asupra debitorului sau bunurilor sale."
Mai exista cazul prevazut de art. 13 din Decretul 167/1958.

Cursul prescriptiei se suspenda:
a) cit timp cel impotriva caruia ea curge este impiedicat de un caz de forta majora sa faca acte de intrerupere:
b) pe timpul cit creditorul sau debitorul face parte din Fortele Armate Romane, iar acestea sint puse pe picior de razboi.
Prevederile art. 13 din Decretul nr. 167/1958 (care a fost abrogat odata cu intrarea in vigoare a NCC) se regasesc in alin. (8) si (9) ale art. 2532 din Noul Cod.