Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Inchidere PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Inchidere PFA

Buna ziua.
As dori sa stiu care sunt pasii ce trebuie urmati pentru a inchide un PFA.
Unde trebuie sa merg si ce trebuie sa fac.
Mentionez ca nu am platit nimic la asigurarile sociale eu fiind angajata cu carte de munca la o firma.
Acasa mi-au venit doar hartii de la administratia financiara legate de declaratiile de venit,in rest nimic.Ar fi trebuit sa platesc si asigurarile sociale?Mentionez ca am PFA din 2007,iar venituri am realizat in anii 2007,2008,2010,2011 in total undeva la 3000 lei.
Aveti idee cat ma costa sa inchid PFA si daca o sa fiu obligata sa platesc retroactiv asigurarile sociale cat ar trebui sa platesc?
Multumesc anticipat.
maria dinca, utilizator
Puteti afla informatii din discutia despre un caz asemanator, de la adresa www.avocatnet.ro/content/for...
''Trebuie sa platiti impozitele pe care le datorati si sa primiti de la administratia financiara certificat de atestare fiscala ca nu aveti datorii si apoi cu actele firmei mergeti la reg.com,completati cererea de radiere,platiti taxele.''

Intrebarea mea este:
Unde se platesc impozitele?Merg mai intai la administratia financiara sa aflu ce impozite am de platit le achit acolo dupa care imi dau certificat de atestare fiscala cu care merg la Reg.Comertului sa fac radierea?

Da. E corect.