Forum Discuţii juridice Executare silită notificare
Discuție deschisă în Executare silită

notificare

Buna ziua.
Inainte de a duce un dosar la executorul judecatoresc este obligatoriu nevoie de o notificare sau instiintare de plata trimisa de mine debitorului?
Va multumesc anticipat?
Ar fi elegant din partea dvs. sa faceti acest lucru, ca o ultima concesie pe care puteti sa o faceti debitorului respectiv. Notificarea sa o faceti in scris, eventual sa atasati si sentinta definitiva si irevocabila investita (poate omul nu are cunostinta de asa ceva), direct, cu martori, sau prin posta, recomandat cu raspuns platit.
Succes!
Nu este nevoie de nici-o notificare pentru a incepe executarea silita.
Notificarea o puteti face doar daca este vb despre o obligatie de a face cuprinsa in acel titlu executoriu, pentru o punere in intarziere a debitorului.