Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatia pentru copii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatia pentru copii

Buna ziua! Am locuit timp de 6 ani in Spania impreuna cu copilul meu care a urmat scoala acolo in acest timp. Din luna decembrie m-am intors in tara si am transferat si copilul la scoala in Romania. Ce documente imi sunt necesare pentru a intocmi dosarul de alocatie si unde trebuie sa depun acest dosar? Mentionez faptul ca inainte de a pleca copilul a facut clasa I in romania si a beneficiat de alocatie.
Acte necesare pentru intocmirea dosarului de alocatie de stat sunt:
- cerere tip;
- certificat de nastere al copilului nou-născut in original si copie;
- buletin (carte) de identitate pentru unul dintre părinţi (cel care solicita sa fie titularul alocatiei) in original si copie;
- pentru virarea banilor in cont bancar, se va prezenta un extras de cont cu stampila si semnatura bancii

Dosarul se va depune la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului unde aveti domiciliu.