Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... contract de inchiririere cu proprietar in strainatate
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

contract de inchiririere cu proprietar in strainatate

m-am mutat cu chirie intr-un apartament in sectorul 4, unde as vrea sa inchei un contract de inchiriere pe care sa-l declar la administratia fiscala, insa unicul proprietar este in Congo si nici nu vine cel putin pt un an.
care este solutia?
ar putea imputernici pe cineva ?...are aici o sora care e de acord, dar imputernicirea va trebui sa o faca la un notar de-acolo(poate si in alta parte decat la notar?), care i-o va redacta in ce limba?(poate franceza sau engleza), cei de la administratia fiscala o vor in romana, e valabila ea in limba localnicilor?
si-apoi, mi-o va putea trimite prin mail (scanata) sau prin fax, ori trebuie neaparat in original.... ?
am pus o gramada de intrebari... multumesc!
marinicad2002, utilizator
Procura se face fie la Consulatul Romaniei, desi nu cred ca Congo are Consulat, s ar putea sa fie Consulat tocmai in Senegal. Insa o poate face la un notar de acolo sau conform legii locului la un alt functionar competent supralegalizata trimsa in Tara tradusa si legalizata.
In calitatea de locatar,nu aveti obligatia si nu puteti declara contract de incheiriere la autoritatea fiscala
Obligatia declararii contractului de locatiune revine exclusiv proprietarului de drept al imobilului,caruia ii revine si obligatia achitarii impozitului aferent
Procura este obligatoriu sa fie incheiata de proprietarul de drept al spatiului cu destinatia de locuit si se utilizeaza numai in forma originala
Proprietarul va trebui sa faca o procura sorei sale din Congo, de preferat de la Consulatul Onorific al României la Pointe-Noire sau la Ambasada României din Angola.

Daca nu poate ajunge la una din cele de mai sus poate sa faca o procura la notarul din Congo care sa fie apostilata/supralegalizata (dupa caz) si trimisa prin posta in România (originalul) unde va fi tradusa la un traducator din franceza in română.

Impozitul va fi platit de cetateanul român din Congo la afp-ul unde este imobilul inchiriat.