Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Fond- judecatorie/recurs- curtea de apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Fond- judecatorie/recurs- curtea de apel

Am urmarit mersul a 2 dosare penale aflate in instanta de FOND pe rolul unei Judecatori,avand ca materie judiciara furtul 209,si Inselaciunea 205.Am observat ca ambele au avut recurs ci nu apel si au trecut direct pe rolul unei Curtii de Apel ele neajugand in Tribunal e o chestie mai ciudata si as vrea sa imi spuneti cum este posibil. Va multumesc!
S-a modificat legea si s-a suprimat calea de atac a apelului pentru infractiunile care se judeca in prima instanta de judecatorie ( Legea nr 202/2010).
Acesta este motivul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
conform art. 361 alin. 1 lit. a, nu pot fi atacate cu apel, sentințele pronunțate de judecătorii. în consecință, vor fi atacate direct cu recurs
avocat_lascoschi Multumesc!:)