avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ce avantaje am daca devin coasigurat?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ce avantaje am daca devin coasigurat?

Ce avantaje am daca devin coasigurat al sotului meu? (eu nu lucrez)
Cel mai recent răspuns: 22alex , utilizator 11:03, 21 Septembrie 2012
1. Veti beneficia de pachetul minim de servicii medicale gratuite.
2. Nu mai sunteti obligata sa platiti contributia la sanatate.
Coasiguratul este acel asigurat ,fara plata contributiei de asigurari de sanatate, doar pe baza statutului de asigurat al persoanei in a carei intretinere se afla(sot/sotie,copil/parinte).
Coasiguratul,ca si asiguratul de altfel,beneficiaza de nu de pachetul minimal,ci de pachetul de baza de servicii medicale,care cuprinde:

I. Asistenta primara(medic de familie):
-A. Servicii medicale pentru situaţiile de urgenţă medico-chirurgicală
-B. Servicii medicale profilactice/de prevenţie
-C. Servicii medicale curative
-D. Monitorizarea stării de sănătate pentru bolnavii cu afecţiuni cronice
-E. Consultaţii la domiciliul asiguraţilor
-F. Servicii medicale paraclinice
-G. Activităţi de suport.(eliberare de acte medicale)

II. Asistenta acordata în ambulatoriul de specialitate pentru specialităţile clinice inclusiv recuperare, medicină fizică şi balneologie, paraclinice şi de medicină dentară

III. Asistenta medicala spitaliceasca

IV. Asistenţa medicală de urgenţă şi transport sanitar

V.Ingrijiri medicale la domiciliu şi îngrijiri paliative la domiciliu

VI. Medicamente cu şi fără contribuţie personală în tratamentul ambulatoriu

VII. Dispozitive Medicale destinate recuperarii unor deficiente organice sau functionale in ambulatoriu
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Martie 2012
ContSters136493, utilizator
Pot deveni coasigurat al sotului daca el este angajat cu contract de munca de 4 ore/zi?
Da, se poate, chiar daca sotul lucreaza cu 4 ore pe zi.
Nu faptul de a lucra cu 4 ore/zi acum conteaza , ci daca in ultimii5 ani(ianuarie 2007-aprilie 2012)a contribuit la sanatate si poate sa faca dovada platii contributiei,altfel nu veti capata statut de coasigurat ...

Alte discuții în legătură

Asigurare sanatate ANGEL978 ANGEL978 Buna ziua! As dori sa stiu cum trebuie sa procedeze o persoana care nu are asigurare de sanatate (locuieste la tara si nu are nici un fel de ... (vezi toată discuția)
Temei legal atributii case judetene de asigurari de sanatate? smeagull smeagull Buna ziua, Poate cineva ma poate ajuta cu un nr./an de act normativ care sa stabileasca atributiile caselor judetene de asig de sanatate? (altul decat ... (vezi toată discuția)
Asigurare in sistemul de sanatate dupa somaj ika ika Acum sunt in somaj,in 20 martie termin somajul.Loc de munca nu prea vad ca voi avea curind. Actualmente urmez un tratament,care va dura inca 5 luni.Retetele ... (vezi toată discuția)