Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu paternal (extra 10 zile) se aplica si pt al ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu paternal (extra 10 zile) se aplica si pt al 2-lea copil ?

Buna ziua,

Am citit si eu Legea 210/1999. La articolul 4 alin 2 s-ar intelege ca nu se poate beneficia decat o singura data de extra 10 zile de concediu paternal.
Ce nu mi-e clar !? o singura data in viata sau o singura data / copil ?

Poate cineva sa lamureasca acest aspect ?

In cazul meu, am beneficiat de aceste zile de concediu la primul copil in 2009 si acum urmeaza sa se nasca al 2-lea. Pot sa cer angajatorului 5 zile + cele extra 10 zile ? Am urmat un curs de puericultura in 2009 in urma caruia am primit o diploma.

Art. 4
(1) In cazul in care tatal copilului nou-nascut a obtinut atestatul de absolvire a cursului de puericultura, durata concediului paternal, acordat in conditiile art. 2, se majoreaza cu 10 zile lucratoare.
(2) Tatal poate beneficia de prevederea cuprinsa la alin. (1) numai o singura data.

Merci,

Victor

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Nu puteti benefcia si de majorarea duratei concediului paternal de 5 zile lucratoare cu inca 10 zile lucratoare.

Potrivita normelor de aplicare a Legii nr.210/1999 , art.6 alin.2 , dreptul la majorarea duratei concediului paternal in conditiile legii se acorda numai o singura data, indiferent de numarul copiilor titularului.