Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare unilaterala a contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare unilaterala a contractului de munca

Angajatorul poate modifica unilateral un contract individual de munca din nedeterminat in determinat?
nu . doar prin act aditional
Probabil ca prin act aditional se va face modificarea CIM-ului. Intrebarea este daca acest act poate fi unilateral?
orice act aditional la cim este bilateral....:D
In speta, nu se poate modifica unilateral durata c.i.m. din nedeterminata in determinata ... potrivit art.41 alin.1 C.mun., regula în materie de modificare a contractului individual de muncă este modificarea prin acordul părţilor. Prin excepţie, este posibilă modificarea unilaterală. a c.i.m. dar numai in conditiile prevazute de Codul Muncii.
O modificare a contractului individual de munca, in speta a perioadei din nedeterminata in determinata se poate face numai prin acordul partilor.SUCCES!