Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PROBLEMA SUPENDARE-ANGAJARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PROBLEMA SUPENDARE-ANGAJARE

Buna ziua!
Va supun atentiei o speta in care am nevoie de ajutor! Un salariat are CIM suspendat pina la data de 04.03.2013. Pe postul lui a fost angajat cu CIM pe perioada determinata (pina la data de 04.03.2013) alta persoana. Titularul postului face cerere de incetare CIM - demisie - cu data de 04.03.2013. Intrebarea mea este: pot sa fac un nou contract pe durata determinata (o luna) celei de a doua persoane si in perioada asta sa scot postul la concurs cu CIM pe perioada nedeterminata? V-as ruga sa ma ajutati si cu operarea in Revisal a celor de mai sus!!!
Va multumesc!
1. Pentru salariatul care are c.i.m. suspendat
- se opereaza mai intai incetarea suspendarii c.i.m. = 04.03.2013
- se opereaza apoi incetarea c.i.m. = 04.03.2013
- se transmite REVISAL la data de 04.03.2013.

2. pentru salariatul care a fost angajat pe locul titularului
- se poate intocmi act aditional de modificare a duratei c.i.m. din determinata in nedeterminata
- in revisal se va modifica durata c.i.m. din determinata in nedeterminata , data de la care isi produce efecte fiind 04.03.2013
1. Toate operatiunile punctului 1 se pot face si transmite si inainte de 04.03.2013?

2. Se poate face act aditional la CIM de modificare a duratei si nu mai e nevoie de concurs?Cind se transmite pe Revisal modificarea?
1, in principiu , se pot transmite si inainte de 04.03.2013

2. pentru un raspuns mai exact spuneti-ne daca este vorba despre sectorul bugetar?
freeelis a scris:

1, in principiu , se pot transmite si inainte de 04.03.2013

2. pentru un raspuns mai exact spuneti-ne daca este vorba despre sectorul bugetar?

Nu este vorba de sectorul bugetar! SC cu capital integral detinut de administratie locala.
Acea societate este cu capital integral de stat .. .... finantarea este bugetara sau din venituri proprii?
Cornel Vasile, Consilier juridic