Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... s.r.l cu asociat asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

s.r.l cu asociat asociatie

Salut! Sunt Nelu si as dori sa aflu daca o asociatie care comform ordonantei 26 poate infiinta un srl, poate sa absoarba si un srl infiintat anterior asociatiei. concret daca un srl poate sa isi schimbe asociatul din persoana fizica in asociat asociatia.
Asociatia asociat unic poate avea acelas sediu cu s.r.l-ul?
multumesc!
topmasaj, utilizator
Raspunsul este afirmativ la intrebarile dvs ... potrivit OG nr.26/2000, art. 47, asociatiile, fundatiile si federatiile pot infiinta societati comerciale. Dividendele obtinute de asociatii, fundatii si federatii din activitatile acestor societati comerciale, daca nu se reinvestesc in aceleasi societati comerciale, se folosesc in mod obligatoriu pentru realizarea scopului asociatiei, fundatiei sau federatiei.

De asemenea, un ONG poate prelua prin cesionare partile sociale ale unei SRL astfel incat sa devina asociat unic.