Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inapoiere concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inapoiere concediu fara plata

Buna ziua!
O angajata (asistenta medicala) a solicitat concediu fara plata pentru o perioada de 2 ani. In perioada de suspendare a contractului individual de munca, in locul acesteia a fost angajata pe perioada determinata o alta persoana.
Titulara contractului doreste sa-i inceteze concediul fara plata dupa numai 6 luni si sa revina la lucru.
Din cate stiu, in cazul in care contractul individual de munca pe durata determinata este incheiat pentru a inlocui un salariat al carui contract individual de munca este suspendat, durata contractului va expira la momentul incetarii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de munca al salariatului titular.
Va rog sa-mi spuneti daca spitalul va proceda corect, daca:
- ii va inmana preavizul de 20 zile lucratoare salariatei care inlocuieste salariata titulara (i se va prezenta o alta functie pentru a fi incadrata, sau, in lipsa acestei functii ii va inceta contractul individual de munca dupa terminarea preavizului);
- va accepta la lucru salariata titulara, dupa expirarea preavizului inlocuitoarei.
Va multumesc!
Mea culpa.
Nu am inerpretat bine enuntul.
Acum am sesizat ca de fapt a fost in concediu fara plata, adica nu a fost beneficiara legii 111/2011.
Putati sa procedati la pasii pe care i-ati enuntat mai inainte.
Va multumesc pentru raspuns!