avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie executare silita neplata amenzi (amenzi ...
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie executare silita neplata amenzi (amenzi anulate in instanta)

Am nevoie de sfaturi pentru urmatoarea problema.

In anul 2011 am primit proces verbal de constatare a contraventiei - lipsa rovinieta (5 la numar). Am facut contestatie pentru ca rovigneta o aveam, era
valabila, pastrasem si bonul fiscal si cuponul de control al rovigntei.
Am urmarit pe portalul justitiei solutionarea fiecarui dosar in parte, am primit ca si
"Solutie: Admite plângerea contravenţională formulată de petent. Anulează
procesul-verbal de constatare a contravenţiei sera ... nr. ... încheiat la
data de ... de către intimată. Exonerează petentul de la plata amenzii
aplicate. Înlătură obligaţia petentului de plată a tarifului de despăgubire."
Am primit acasa sentintele, am mers la primarie sa-mi anuleze amenzile, mi-au spus ca nu sunt valabile sentintele primite acasa si ca trebuie sa merg la judecatorie sa imi dea sentinta definitiva. Am facut cerere, am platit taxele plus timbrele, am primit 3 sentinte definitive (pentru 2 mi-au zis ca mai trebuie sa mai astept pana la primesc).
Astazi am primit somatie cu titlu executoriu pentru neplata amenzilor.
Ce trebuie sa fac in continuare (in afara de alte drumuri si alti nervi)?

Multumesc pentru ajutor!
Cel mai recent răspuns: Tasi , utilizator 10:34, 27 Martie 2012
depuneti prin posta o copie a sentintei legalizate cu mentiunea irevocabila la Directia de Taxe si Impozite impreuna cu o cerere de radiere din evidenta lor a pv respectiv. ar trebui sa fie suficient.
Va multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie pv cnadnr castigata, cnadnr face apel bobeicacristi bobeicacristi Buna ziua, Am avut o masina pe care am vandut-o, un golf 2, care a trecut prin mai multi proprietari si la un moment dat a fost depistata de o camera de ... (vezi toată discuția)
Recuperare bani de la politia rutiera Livia Costescu Livia Costescu Am castigat un proces impotriva Politiei Rutiere. Solutia irevocabila arata in felul urmator: “Admite plangerea contraventionala formulata de petentul ... (vezi toată discuția)
Nu inteleg solutia data de tribunal ccclyon ccclyon Buna ziua. In februarie anul trecut am primit de la Politia rutiera amenda + suspendare perimis. M-am judecat cu ei si la judecatorie am primit ... (vezi toată discuția)