avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare sau modificare titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare sau modificare titlu de proprietate

In situatia in care s-a emis un titlu de proprietate pentru o suprafata mai mica decat cea cu care defunctul s-a inscris in registrul agricol (conform registrului agricol, X aparea cu 10 ha dar in titlu apar 8 ha), care este temeiul de drept privind anularea (modificarea acestui titlu de proprietate)?
Precizez ca am studiat art. III din Lg. 169/1997 si nu am gasit acest caz de care fac vorbire.
B-)
Cel mai recent răspuns: f.nica , utilizator 10:21, 12 Noiembrie 2009
Art. 33 din Legea nr. 247/2005 pentru modificarea Legii nr. 1/2000
33. La articolul 29, dupa alineatul (31) se introduce un nou alineat, alineatul (32), cu urmatorul cuprins:
"(32) Diferenta de suprafata neatribuita se reconstituie in forma si structura de proprietate existenta la momentul nationalizarii terenurilor forestiere de catre regimul comunist; reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor forestiere care au apartinut Academiei Romane se face prin comasarea terenurilor de catre Regia Nationala a Padurilor - Romsilva, la cererea Academiei Romane, daca nu se afecteaza vechile amplasamente ale fostilor proprietari si cu respectarea prevederilor Legii nr. 752/2001."
Acest articol se refera la terenuri forestiere, pe cand in speta mea e vorba de teren in parte agricol, in parte intravilan.
Cred ca nu am fost eu suficient de explicit de la inceput. Imi cer scuze.
Registrul agricol este un act declarativ de drepturi si nicidecum constitutiv sau translativ astfel ca forta sa probanta este mica in raport cu alte acte care dovedesc proprietatea . Este lipsita de interes actiunea de a anula titlul de proprietate emis ptr o suprafata mai mica decat cea detinuta . Interesul partii este nu sa isi anuleze dreptul dobandit ci sa obtina reconstituirea dreptului de proprietate ptr intreaga suprafata .
Ultima modificare: Marți, 25 Noiembrie 2008
ContSters7627, utilizator
aditabora a scris:

Registrul agricol este un act declarativ de drepturi si nicidecum constitutiv sau translativ astfel ca forta sa probanta este mica in raport cu alte acte care dovedesc proprietatea . Este lipsita de interes actiunea de a anula titlul de proprietate emis ptr o suprafata mai mica decat cea detinuta . Interesul partii este nu sa isi anuleze dreptul dobandit ci sa obtina reconstituirea dreptului de proprietate ptr intreaga suprafata .


Atata vreme cat persoana interesata are emis un titlu de proprietate care este deficitar in privinta suprafetei si nu mai este in termen pe nici o lege a fondului funciar sa formuleze cerere de reconstituire, singura posibilitate de a-si recupera terenul este sa ceara in instanta anularea/modificarea propriului titlu si sa ceara emiterea unuia nou.
Daca puteti ajuta privind temeiul de drept al acestei actiuni, v-as ruga sa va exprimati punctul dvs. de vedere.
Daca sugerati o alta actiune, astept sugestii. Va multumesc
Concluzionand, care ar fi deci temeiul de drept pentru o astfel de actiune de nulitate titlu de proprietate (teren agricol si nu forestier)?

Alte discuții în legătură

Punerea sub interdictie Pisi Mia Pisi Mia Buna ziua. Sentinta judecatoreasca de punere sub interdictie, dupa ramanerea definitiva este comunicata unitatii sanitare de profil si anume, spitalului de ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate, neclaritati vulpys vulpys buna seara,strabunicii mei sunt decedati,strabunicul a detinut un teren de 5 ha extra si 2000 mp intra,a fost improprietarit dupa razboi,avand 5 copii,la ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate doar pe numele unui singur mostenitor slivneanu2001 slivneanu2001 Buna ziua am si eu o problema .Bunicii mei au decedat in 1986.In 1995 s-a luat pe legea 18/1991 6 ha de pamant unde este un titlu de proprietate unde apar cei ... (vezi toată discuția)