Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... telefon furat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

telefon furat

buna seara .. sint nicu si va rog ...sa ma ajutati sa fac o cerere catre magistratura ca sa incepa urmarirea penala a infractorului: cum trebuie scrisa art

cazul se rezuma asa: in seara zile de 23-2012 ora 19.35 eram in parcul i.o.r bucuresti ..in timpul ala eu alergam am facut citeva ture de parc dupa care am stat pe iarba undeva sus pe deal ... intre timp am coborit ..si din pacate am uitat telefonul ..ma intros inapoi sa il gasesc exact la locul ...dar fiind intuneric nu puteam sa vad ca nu aveam nimik la mine ... acolo am zarit linga locul cu pricina 3 tineri [doi baieti si o fata]..eu ia-m rugat frumos va rog din sulfet ajutati-ma sa gasesc telefonul deoarce este intuneric ei a zis DA AM INCEPUT SA CAUTAM DUPA TELEFONUL LOR LA-M DAT NR MEU DE TELEFON LA 10 SECUNDE SUNA TELEFONUL
NU ERA DEPARTE DE LOCUL UNDE AM STAT ...SPER SUPRINDERE MEA TIPA SI CU TIPU SA APLECAT ..A RIDICAT TELEFONUL SI IL IA DAT TIPEI SI LA BAGAT IN BUZUNARUL DE LA FUSTA AM ZARIT CLAR LUCRU ASTA .. LE ZIS ASA: mai mai sunati odata ? deci staim ca la luat ei ..a sunat iar mi-a zis ca nu mai suna ...eu la-m zis mai cum acum 2 min suna si acum nu mai suna ?...ia-m zis asa daca nu i da telefonul i duc la poltie ...a inceput sa roseasca la fata ...!!
porma la zis sa iesim la lumina linga agenti de paza ca sa sune la poltie .!!!
ei ca nu ca pleca .. mai eu la-m zis ca telefonul este la ei ... iam rugat sa inapoieze..!! nimik ...atunci intrevine un tip [sigur era cunostina de a lor ]..astea imi zice ce este ?
ia-m zis ca i duc la poltie deoarce detine telefonul meu si i duc ca le faca control la toti ce este rau in astea eu catre ala /... ca nu eu il las sa plece ..eu bai de ce nu suni tu la poltie sa i chemi daca astia nu vor daca sint "CORECTI " SA CHEME POLTIA .. nimik nici vb ..cind sper suprinderea mea cadea de la mintea cocosului ca sint amici eu urlam in gura mare la agenti de serviciul mai unde sinteti ...astea ma tinea pe loc sa i dadea vioe sa merg cu ei la poltie
i-am zis asa mai lasai sa i duc la poltie ...!! mai omule .. tu nu intelegi ca detine telefonul meu ....!!!! el nu ca i las sa plece atunci am inceput sa i zic mai ai grije ca poti cade ca incurajarea INFRACTORLUI ..!!! ATUNCI ASTIA DIN GRUP A FUGIT EU AM ALERGAT DUPA IA STRING HOTI...POLTIAAAAAAAA..HOTIIIII A LUAT-O LA FUGA NU AM PUTUT sa i prind acum zaresc o masina a poltiei parcata in fata unei scoli ..eu repede la-m adus la cunotinta tot ce sa ,,,, potlia intre timp imi cere C.I ... eu la dat sa imi iau datele de indetintate...
sper ,,umirea mea vine tipul care nu ma lasat sa i duc la poltie dar de fapt el a venit acolo trimisi de fugarii ia vezi ma sa dus ala la poltie ?
eu repede uite-l pe astea care nu ma lasat sa i duc la poltie ..la-m zis ;la ca sint cu ei si rog sa il duca la circa de poltie pentru ..incurajare infactorului ...polisiti iau cerut buletinul ...si porma la lasat sa plece "este normal " eu vreau din tot va spus vreau sa il chem in instanta pe derbedeul astea sigur 100% sint amici cu aia care mi-a furat telefonul ..si culmea de ce poltia nu la retinut cum fac cerere care tribunal vreau exp de articole care se incradeaza ... "DERBEDEUL ALA DACA NU ERA EL LA LOCUL FAPTEI EU AVEM TELEFONUL FARA DUBII ..!!mii de scuze ca scriu cu casp lock va rog din suflet mereu aici am fost ajutat exp de cerere..!!!
Nu exista o cerere tip!

Dvs. va trebui sa descrieti exact cum s-a intamplat totul pe o coala de hartie, apoi aceasta sa o depuneti, cu numar de inregistrare, la politie sau la Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorului 3.

Nu este necesar sa aratati dvs. articolul in care se incadreaza fapta respectiva.
In situatia in care mentionati ca echipajul de politie a legitimat persoana asupra careia exista suspiciuni privitoare la complicitate cu persoanele care au gasit si retinut fara drept telefonul dvs ,se impune sa reveniti la politie sa formulati plangere si sa solicitati audierea persoanei in cauza
domnita carmen cu tot respectul exsita domane fereste.. intii ma informez si porma trec la fapte..asa am fost invatat intreb ce este bine ..bineinteles ca miine ma duc la circa ..fac tot ce trebuie ...acum intrebare este agentul i-a luat datele "DERBEDELUI? CA NU MA LASAT SA VAD ..!!! DACA ESTE LUATE ESTE OK ..TARE MI-E FRICA CA ...SC DE CAPSLOCK DOMINTE SEARA FINA SA AVETI ..!!!1
sigur asa am cerut din capul locului de ce nu vor sa il audieze?.. de ce ascund asemnea fapt ma suprinde ...daca nu la legitimat acolo unde stau pus pe ganduri nu am vazut?..!! era cu spatele ...!!! daca nu la legitimat ce este de facut draga doamna ajutor ... il vreau pe derbedeu in instanta..!!!
si daca agentul de poltie nu ia luat datele dupa buletin ce este de facut cer o mana de ajutor nu ma pot sa dorm ..sincer ..!!! ma doare rau capul nu este orice telefon ...nu vreau de cit sa il am din nou astea este cea mai mare bucurie ..!! help ...aici mereu am fost ajutat ..!!!si va multumesc inca odata mari oameni am aici