Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordare indemnizatie pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordare indemnizatie pentru cresterea copilului

Buna seara, imi cer scuze de deranj st studenta in anul 1 master la zi cu taxa la o institutie de stat am terminat in vara o facultate la zi buget la o institutie de stat si as dori sa va intreb daca pot beneficia de indemnizatie tinand cont ca st insarcinata intr o luna si asta ar insemna ca peste 8 luni voi fi in anul 2 master si cat timp asa vea dreptu la aceasta indemnizatie. Precizez ca am 24 ani si ca primesc si o pensie de urmas . In cazul primirii acestei indemnizatii ar tr sa renunt la aceasta pensie. Va multumesc.
1. Veti beneficia de indemnizatie pentru CCC daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului ati urmat cursurile la zi ale unei forme de invatamant recunoscute legal (inclusiv forma de masterat), chiar daca in aceste 12 luni intra si vacanta dintre anul I si anul II.

2. Puteti beneficia de indemnizatia pentru CCC pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului, cu conditia ca pe perioada CCC sa nu obtineti venituri profesionale din salarii, din activitati independente sau agricole.

3. Pensia de urmas nu este un venit profesional impozabil, din categoria celor prevazute de OUG 111/2010, si pomenite de mine la pct., asa ca puteti sa cumulati pensia de urmas cu indemnizatia pentru CCC.