Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA obligativitate Directiva nr. 112 a Comunitatii Europene
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

obligativitate Directiva nr. 112 a Comunitatii Europene

Buna ziua,
Am urmatoarea intrebare: Este obligatoriu ca in interpretarea unor aspecte fiscale sa se tina cont de Directiva nr. 112 a Comunitatii Europene?
Opinia mea este ca toate precizarile din Codul Fiscal sunt facute prin coroborare cu Directiva 112 a Comunitatii Europene.
Va multumesc.
Directivele europene au forta juridica obligatorie in statele membre ale Uniunii.
Multumesc. Asa stiam si eu. Cum pot sa ma apar in cazul cand echipa de inspectie fiscala nu recunoaste asta(ma intereseaza ce anume din legislatie sa invoc)
Directivele CE nu se aplica in mod direct.
Directivele se transpun in legislatia statala.
Directiva 112 2006 CE a fost transpusa de Romania in Legea 571 2003 (prin modificarile ulterioare emiterii directivei)