Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Trimitere revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Trimitere revisal

Pentru suspendarea contractului pentru concediu ingrijire copil cu data de 01.04.2012 ,cade intr-o zi de duminica, pot transmite revisalul inainte sau trebuie sa- transmit luni,02.04.2012?
Inainte de data de 01.04.2012
HG 500/2011 prevede, la art. 4, urmatoarele:
Art. 4. — (1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) se face dupa cum urmeaza:
....
c) elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. h) se inregistreaza in registru in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii;

Unde:
Art. 3 alin. (2) lit. h) prevede: perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;

Eu as transmite cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare.
@ suciugeorgeta

Potrivit Hg nr.500/2011, aveti la dispozitie un termen de 20 de zile lucratoare pentru a transmite suspendarea c.i.m. ... termenul se va calcul incepand cu data de 02.04.2012.
Legea sanctioneaza netransmiterea Revisalului in termen ... prin urmare, il puteti transmite si anterior datei inceperii suspendarii ...