Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort de comun acord fara prezentarea paratului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort de comun acord fara prezentarea paratului

Buna ziua,
In decembrie 2011, am inaintat divort de comun acord. Am fost impreuna la Judecatorie, am semnat cererea de divort si am depus actele necesare. Ni s-a dat termen de judecata pe 20.03.2012. La acel termen, eu, in calitate de Reclamant, m-am prezentat. Insa Paratul a lipsit - a plecat in Belgia si nu se stie daca se mai intoarce. Din ce citisem pe internet este obligatorie prezenta mea, in calitate de Reclamant, altfel se anuleaza procesul. Problema este ca Instanta nu a fost de acord cu pronuntarea divortului, deoarece nu a fost prezent si el sa-si dea inca o data acordul. S-a dat un nou termen de judecata in mai, cu mentiunea ca atunci sa se prezinte si el sau sa imputerniceasca pe cineva sa-si dea acordul in numele lui. Eu nu cred ca el va mai veni in tara sa imputerniceasca pe cineva sau sa se prezinte. Ce se intampla daca nu se prezinta nici la urmatorul termen de judecata? Ma pot tine la nesfarsit legata de el, daca ne-am dat acordul de comun acord?
Va multumesc,
patrascu razvan a scris:

Procura speciala nu trebuie data neaparat in tara ,se poate si la consulatul Romaniei din Belgia.

Si cum trebuie sa procedeze in acest caz?
Trebuie sa faca el o declaratie ?
Si daca vine in tara ca sa faca procura, cum procedeaza? Trebuie sa mearga la notar cu persoana careia ii da procura ? Trebuie sa specifice numarul de dosar banuiesc si ca este de acord cu desfacerea divortului de comun acord. Si altceva mai trebuie?