Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA achizitii intracomunitare

O soc.com din Romania, platitoare de TVA achizitioneaza din Italia de la o societatea platitoare de tva (cod fiscal valid) materiale auxiliare utilizate in procesul de productie a caselor din lemn (solutii ignifuge pentru tratarea lemnului) , in suma de 2966.92 EURO.(13.054,44 lei) Factura intocmita de furnizorul din Italia nu are TVA.
Cum se raporteaza in D300?
La rd 5 sau la rd7?
Se inscriu sume si la col.Valoare si la col.TVA( in ex. meu 13.054,44 col.Valoare si 3133.07 col.TVA) ?
Multumesc anticipat pt. raspuns.
Multumesc anticipat pt. raspuns

In situatia prezentata de dvs., trebuie sa completati suma respectiva la randul 5 si 5.1 si la ranul 18 si 18.1 din decontul TVA. Trebuie, de asemenea sa intocmiti D390 si sa completati suma la achizitii.
Multumesc. Insa mai intrebam daca si in coloana TVA se inscrie suma?
Sigur, completati si in coloana de TVA.