Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... repartitoare de costuri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

repartitoare de costuri

Autoritatea Naţională de Reglementare pentru Serviciile
Comunitare de Utilităţi Publice vă informează:
Începând cu sezonul de încălzire 2011-2012, în imobilele de tip
condominiu în care sunt montate repartitoare de costuri pentru
încălzire, consumul comun se stabileşte în baza unor cote procentuale
determinate numai prin măsurători, funcţie de indicaţiile unui repartitor comun
montat în spaţiile comune, nefiind admisă utilizarea în calculele de
repartizare a cotelor de 30% şi 50% sau a altor cote alese în mod
convenţional.
Pentru îndeplinirea acestei cerinţe, este obligatorie efectuarea de către
asociaţia de proprietari/locatari a inventarului instalaţiilor de încălzire aflate în
proprietate comună (diametre, lungimi şi izolaţii termice existente) şi
predarea acestuia către prestator, precum şi asigurarea accesului în spaţiile
comune în vederea montării repartitorului comun.
În cazul în care nu se reuşeşte montarea repartitorului comun,
indiferent de motive, indicaţiile repartitoarelor montate în apartamente nu se
iau în considerare, iar repartizarea consumurilor de energie termică în
condominiile respective se va face de către asociaţie, proporţional cu
suprafaţa utilă.
Până la asigurarea de către asociaţia de proprietari/locatari a condiţiilor
necesare montării şi utilizării repartitorului comun, serviciul de exploatare a
repartitoarelor este suspendat, fiind interzis prestatorului să desfășoare
această activitate în condominiul respectiv.
Repartizarea consumurilor pentru încălzire utilizând indicaţiile
repartitoarelor de costuri se efectuează numai de către persoane juridice
autorizate de A.N.R.S.C., iar prestarea acestei activităţi de către persoane
fizice sau juridice neautorizate constituie contravenţie şi atrage nulitatea de
drept a repartizării, respectiv a cotelor de încălzire ce revin proprietarilor
apartamentelor şi nu constituie bază legală pentru determinarea consumului
în vederea stabilirii cuantumului ajutorului lunar pentru încălzire.
In imobilul in care locuiesc firma ce se ocupa de repartizarea costurilor nu a reusit montarea repartitorului comun decat la data de 24.01.2012, pana la aceasta data el fiind montat in unul din apartamente pe tevi de tip radiator care erau nefunctionale, ele fiind inchise de comun acord la inceputul sezonului de incalzire.
Intr-o sesizare facuta in luna ianuarie catre A.N.S.C.R. am amintit si acest lucru, dar acestia nu au luat nici o masura in acest sens.
Am primit un raspuns din partea A.N.S.C.R. care nu doar ca le ia apararea firmelor de repartitoare ci si ma sfatuiau sa imi montez din nou repartitoarele,(eu fiind singurul din bloc care am renuntat la ele), din spirit civic, pentru a se reduce consumul de energie termica pe motivul economiei subrede a Romaniei.
Nu stiu ce sa mai fac in acest sens deoarece firma de repartitoare m-a incarcat cu 1000 ron pe decembrie si 1000 ron pe ianuarie la un apartament cu doua camere.
Si O.P.C. si A.N.S.C.R. sunt 100% de partea acestor firme, probabil avand un interes in acest sens.
Interventie moderator
Si care este intrebarea?
In mod sigur nu s-a facut echilibrarea hidraulica a instalatiei de incalzire interioare, (la baza coloanelor de distributie verticale) si nici echilibrarea hidraulica a retelei de distributie (la bransamentul blocului). De aceea aveti asemenea sume la plata.
Echilibrarea presupune montarea unor regulatoare de presiune care sa limiteze cantitatea de agent termic ce intra in bloc, la nivelu necesarului de agent termic, aparut ca urmare a inchiderii robinetelor termostate din apartamente.
ANRSC nu are cum sa va ajute, intrucat protejeaza incalcarea acestor conditii de catre firme.

Repartitorul comun este o inventie a ANRSC pentru a face vanzare firmelor. In Standardul SR EN 834/2002, care reglementeaza repartitoarele, nu exista o asemenea notiune.
Inclusiv ANRSC prevede in Ordinul 233/2004, Anexa 3, Art. 5, al. 1:
Montarea si utilizarea sistemelor de repartizare a costurilor de incalzire in cladirile de tip condominiu se realizeaza numai in spatiile cu destinatie de locuinta.
In anul 2010, ANRSC s-a razgandit, fara nici un argument stiintific, cum ca se monteaza si pe tevile din subsol. Probabil au cotizat firmele pentru a convinge ANRSC de acest lucru.
darida, utilizator
Despre echilibrarea hidraulica interioara se poate spune ca este facuta corect doar atunci cand toti robinetii termostatati fiind inchisi, repartitorul comun nu mai inregistreaza nimic. De unde se trage concluzia ca acesti robineti care nu inchid corect se defecteaza din diverse cauze si trebuie verificati periodic si inlocuiti. Deci, in cazul unei echilibrari interioare nu pot fi de vina repartitoarele, ele pot fi lasate in pace. Iar daca sistemul in ansamblu da erori iar proprietarii asociati le accepta, asta este.
johnpescar, utilizator
@johnpescar

Trebuie sa intervin cu o precizare.
Echilibrarea hidraulica se refera la circulatia agentului termic (apa calda) conform parametrilor de proiectare (presiune si debit). Nu se refera la ipoteza inexistentei agentului termic in instalatie, prin inchiderea tuturor robinetelor.
De aceea se numeste hidraulica, de la apa. HIDRAÚLIC, -Ã, hidraulici, -ce, s. f., adj. 1. S. f. Știinta care studiaza legile de echilibru si de miscare ale lichidelor si aplicarea lor in tehnica, sau "care functioneaza datorita fortei de presiune a apei."

Atunci cand agentul termic circula la presiunea si debitul stabilit la proiectarea instalatiei, proprietarul beneficiaza de maximum de confort, cu minim de costuri.
De aceea scopul echilibrarii hidraulice este acela de a se putea pastra presiunea si debitul prevazute in proiect, adica eficienta energetica, indiferent de manevrarea robinetelor termostatice din instalatie.
Robinetele termostatice deregleaza circulatia apei in instalatie, fapt care se reflecta prin prezenta unui surplus de presiune si debit fata de proiectare, surplus care se reflecta si in costurile de incalzire.
Ordin M.L.P.T.L. nr. 1625/2001 – reabilitarea si modernizarea instalatiilor de incalzire din cladirile de locuit
Echilibrarea hidraulica are drept scop:
- repartizarea corectă a debitelor de agent termic in instalatie;
- reducerea risipei de energie termica pentru incalzire
Avantajele echilibrarii sunt:
- confort termic
- echitate in repartitia costurilor de incalzire
- economii de energie termica si cheltuieli aferente
Din cauza neefectuarii echilibrarii hidraulice apar facturi aberante la incalzire.

Nu se pune problema unei vine, a echilibrarii hidraulice, ci a vinei privind aparitia dezechilibrului hidraulic. Repet, repartitorul comun este o traznaie inventata de ANRSC, nu exista in realitate asa ceva in Europa.
darida, utilizator