avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit OG 30/2011 anulare dobanzi si penalizari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

OG 30/2011 anulare dobanzi si penalizari

Buna ziua,

Pe fisa sintetica la 31.08.2011 imi apar sumele:
-dobanda 16.656 (din care 14.989 neconfirmati)
-penalitate de intarziere (din care 1.704 neconfirmati)

Intre timp am platit debitul si este pe 0.

Am mers la Administratie si mi s-a comunicat ca suma totala care mi se acorda ca si reducere este in jur de 2.000 RON...nu inteleg de ce doar aceasta suma in conditiile in care eu am de plata aproape 16.000 RON.

Ce sunt mai exact acele sume neconfirmate in conditiile in care dobanzile si penalizarile sunt din 2006 pana in prezent!

Multumesc!
Rectificare:
*penalitate de intarziere 2.277 (din care 1.704 neconfirmati)
buna ziua, multi am interpretat gresit.
de fapt interpretatrea in viziunea fiscului este urmatoarea: daca debitul la 31.08.2011 este achitat voluntar pana la 31.12.2011 , se scutesc majorarile si penalitatile aferente acestui debit calculate pana la plata debitului. accesoriile inregistrate raman in continuare de plata .
neconfirmati sau neinstituiti inseamna ca sunt dobanzi calculate pentru care nu s-a emis decizie de impunere
Ultima modificare: Miercuri, 28 Martie 2012
vidiva, utilizator
Am inteles ideea, dar mi se pare destul de interpretabil. Daca eu as fi avut debit 0 si accesorii de 15.000 ron inseamna ca nu mi se reduc aceste penalizari...

Mersi mult pt informatii!
intradevar , aceasta e ideea !X-(
dar nu cred ca puteati avea debit zero pentru ca pana la acea data stingerea datoriilor se facea in alta ordine : debit scadent si accesorii instituite scadente ,in ordinea vechimii , deci mai ramanea din debit de platit in continuare si pentru care se calculau in continuare accesorii (neinstituite)care mai apoi deveneau instituite. si asa mai departe...
mie mi-a explicat foarte clar inspectorul , am inteles si am decis ca nu merita sa fac cerere si sa astept cateva zile pentru a beneficia de 14 lei scutire . pentru sume mai mari se merita dar sa ai cu ce plati !:yes:
Ultima modificare: Joi, 29 Martie 2012
vidiva, utilizator
La mine se anulau cam 1.500 de RON dar trebuia sa platesc restul de 16.000 RON sa beneficiez de facilitate...asa ca am lasat-o balta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fisa sintetica finala-cat am de plata ce sume ? marryradu marryradu Am la fisa sintetica globala urmatoarele sume: total debit+dobanda+penalitati=13533 obligatia de plata neachitata=2601=2292+106+203 (vezi toată discuția)
Scutire penalitati la firme,daca se face plata datoriilor pana la 31 decembrie. getic2000 getic2000 Buna ziua,nu stiu daca am inteles bine din ce a zis domnul Boc intr-o zi la televiziune legat de scutirea de plata a penalitatilor firmelor daca se platesc ... (vezi toată discuția)
Procedura recalculare penalitati intarziere fisc eliasav eliasav In cursul lunii iunie 2012 am achitat datoriile catre fisc. Cu toate acestea in fisa sintetica aparem cu penalitati si dobanzi :\"neconfirmate\" ANAF are ... (vezi toată discuția)