Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Test ADN tagada
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Test ADN tagada

Buna ziua am un copil nascut in casatorie desi tatal biologic este altul ,eu fiind despartita de fostul sot din 1997,copilul nascindu-se in 2008,an in care am primit si hotarirea de divort definitiva..Am introdus actiune de tagada paternitatii iar azi la primul termen mi sa refuzat proba cu martori,unul din ei fiind chiar tatal biologic al copilului si mi sa spus de catre doamna judecator ca trebui sa facem testul ADN si mi-a facut programare pe data de 4aprilie la IML.Eu nu am de unde sa scot 3000 ron in citeva zile,daca nu facem aceast test ce se va intimpla la urmatoarea infatisare?Precizez ca eu nu am cerut chieltuieli de judecata deoarece pe fostul sot nu am de unde sa il iau,este un om al strazilor la ora actuala si nu mai este intreg la minte,nu se poate vorbi cu el.Cu toate acestea,desi i-am spus doamnei judecator a insistat ca trebui sa il aduc pe fostul sot.Nu este doatoria judecatoriei sa il gaseasca printr-o adresa la evidenta populatiei?Dinsa a insistat sa il aduc eu,dar de unde daca traieste prin canale?vrem ca tatal biologic sa-si poata recunoaste copilul si sa-i incuvinteze numele.Este imposibil acest lucru daca tatal prezumat a fi al copilului prin lege nu se prezinta la judecata?:(( Pot cere la urmatorul termen care e pe 11aprilie sa ma lase citeva luni ca sa am timp sa string banii de test ADN?Va multumesc anticipat si sper sa ma puteti lamuri macar la 1-2 intrebari pe care le-am pus(stiu ca sunt multe) dar in momentul de fata nu imi permit avocat,mai am un copil in burta si trebui sa string banii de nastere momentan.
buna ziua
o solutie ar fi sa solicitati suspendarea cauzei pana aflati adresa fostului sot si pana strigenti suma necesara testului ,incercati la termenul urmator
bafta