Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Legislatie bacalaureat 2012 - noutati?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Legislatie bacalaureat 2012 - noutati?

Daca cineva a picat bacul - inainte de 2000 - la o materie, poate sa se inscrie la bac, doar la acesta materie? Asa cum a mai fost cu cativa ani inainte. Daca da,ce trebuie sa cuprinda dosarul... si daca se poate inscrie si in alta localitate decat cea de resedinta. Multumesc

[Editat - nu mai scrieti cu majuscule, va rog, se citeste greu. Multumesc]
Ares-3, moderator
Da, se poate inscrie dar este posibil sa nu mai existe acea materie. Din 2000 pana acum au avut loc ceva schimbari la Bacalaureat, nu se mai da examen decat la limba romana, materia de specialitate (matematica, filozofie, istorie, etc) si materia optionala (fizica, geografie, logica, filozofie).

Inscrierea se face la unitatea de invatamant absolvita. Perioada de inscriere este in iunie.