Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrerupere stimulent reinsertie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrerupere stimulent reinsertie

daca, pe parcusul celui de-al doilea al copilului, cu acordul partilor, cim este intrerupt, se mai beneficiaza de stimulent? dar in cazul demisiei sau al concedierii?
Conform art. 7 alin. (1) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor mentioneaza ca persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediu crestere copil in varsta de pana la un an si indemnizatia lunara obtin venituri supuse impozitului inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent insertie in cuantum lunar de 500 lei pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani. De aici putem trage concluzia ca daca Cim a fost intrerupt, pers nu mai poate realiza venituri, conditia primirii stimelentului nemai fiind indeplinita.