Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM pe art 50 litera h
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM pe art 50 litera h

Un angajat cu handicap- epilepsie, angajat cu contr pe per nedeterminata, cu jumatate de norma, nu aduce inscrisul de medicina a muncii si refuza sa se prezinte la controalele medicale.
Intrebare : Se poate suspenda de drept contr ind de munca pe art 50 litera h din Codul Muncii, asimiland fisa de medicina a muncii cu un aviz ?

Precizez ca angajata bolnava de epilepsie are ca si fisa postului , calcarea hainelor, coaserea etichetelor, si chestiuni care din neatentie pot provoca eventuale crize.
Lipsa certificatului medical la angajare, atrage nulitatea contractului individual de munca, asadar, aveti in vedere ca nulitatea contractului poate fi constatata prin acordul partilor sau prin hotarare judecatoreasca.