Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... persoana fizica autorizata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

persoana fizica autorizata

in cazul unui salariat care a lucrat ca PFA timp de 5 ani, aceasta perioada constituie vechime in munca pentru stabilirea sporului de vechime, intr-o societate care acorda acest spor?
multumesc
Cum a lucrat ca PFA? A avut contract individual de munca? Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca ii confera salariatului vechime in munca.

mar.bb63 a scris:

in cazul unui salariat care a lucrat ca PFA timp de 5 ani, aceasta perioada constituie vechime in munca pentru stabilirea sporului de vechime, intr-o societate care acorda acest spor?
multumesc

Da, perioada in care o persoana a fost PFA constituie vechime in munca daca a achitat impozitul anual si contributiile obligatorii (C.A.S., C.A.S.S. etc.).
Numai munca prestata in temeiul unui contract individual de munca ii confera salariatului vechime in munca.
Daca si-a achitat impozitul si contributiile obligatorii, perioada in care a fost PFA se adauga la stagiul realizat.
Nu are nicio tangenta achitarea impozitului cu stagiu de cotizare .... Potrivit Legii nr.19/2000, constituie stagiu de cotizare perioadele in care persoanele au platit contributii de asigurari sociale in sistemul public din Romania, precum si in alte tari, in conditiile stabilite prin acordurile sau conventiile internationale la care Romania este parte.