Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozite datorate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozite datorate

SRL platitor de impozit pe profit 16%, neplatitor de TVA, fara salariati.
Spre exemplu, facturez unui client (SRL) suma de 1.000 ron.
Cat din aceasta suma se duce la stat pe taxe si impozite?
Imi poate spune cineva in procente, cat % se duce si unde anume?

Multumesc!

Eu stiu ceva dar nu cred ca este corect in totalitate,
trimestrial 16% impozit pe profit
la sfarsit de an 16% impozit pe dividende (aici am auzit mai multe variante 16%, 10%, 5%)
...va rog sa am lamuriti cum e corect si daca mais unt alte taxe.
anitsirc, utilizator
16% se aplica la diferenta intre venituri si cheltuielile deductibile ( pentru a obtine niste venituri se fac niste cheltuieli nu?). Se platesc la bugetul de stat. Daca la sfarsitul anului obtineti profit el se poate repartiza pe dividende (un nou impozit de 16% la bugetul de stat) sau se poate duce in profit nerepartizat unde nu se plateste nimic.
PS. Impozitul pe profit pe parcursul anului se calculeaza trimestrial, se declara , se plateste si la sfarsitul anului se face un gen de recapitulatie si se stabileste profitul si impozitul definitiv.
George Moraru, Consultant fiscal