avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozite datorate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozite datorate

SRL platitor de impozit pe profit 16%, neplatitor de TVA, fara salariati.
Spre exemplu, facturez unui client (SRL) suma de 1.000 ron.
Cat din aceasta suma se duce la stat pe taxe si impozite?
Imi poate spune cineva in procente, cat % se duce si unde anume?

Multumesc!

Eu stiu ceva dar nu cred ca este corect in totalitate,
trimestrial 16% impozit pe profit
la sfarsit de an 16% impozit pe dividende (aici am auzit mai multe variante 16%, 10%, 5%)
...va rog sa am lamuriti cum e corect si daca mais unt alte taxe.
Ultima modificare: Joi, 29 Martie 2012
anitsirc, utilizator
Cel mai recent răspuns: George Moraru , Consultant fiscal 18:02, 29 Martie 2012
16% se aplica la diferenta intre venituri si cheltuielile deductibile ( pentru a obtine niste venituri se fac niste cheltuieli nu?). Se platesc la bugetul de stat. Daca la sfarsitul anului obtineti profit el se poate repartiza pe dividende (un nou impozit de 16% la bugetul de stat) sau se poate duce in profit nerepartizat unde nu se plateste nimic.
PS. Impozitul pe profit pe parcursul anului se calculeaza trimestrial, se declara , se plateste si la sfarsitul anului se face un gen de recapitulatie si se stabileste profitul si impozitul definitiv.
Ultima modificare: Joi, 29 Martie 2012
George Moraru, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe dividende vs impozit nerepartizat avatarstuff avatarstuff Buna ziua! Sunt asociat al unui SRL din 2008, cu 50% din capitualul social. De curand, noua noastra contabila ne-a spus un lucru pe care il inteleg ca fiind ... (vezi toată discuția)
Dividende cristinalerch cristinalerch BUNA ZIUA PUTETI SA-MI SPUNETI CARE E IMPOZITUL PE DIVIDENDE LA O FIRMA IN MOMENTUL CAND VINDE UN TEREN? IMPOZITUL PE DIVIDENDE IL PLATESTE ASOCIATI IN ... (vezi toată discuția)
Impozit pe dividende ? mimiz mimiz Buna Daca stiu bine impozitul pe profit este de 16 %, iar impozitul pe dividende este la fel 16%. In cazul in care asociatul unic al unei firme este o ... (vezi toată discuția)