avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Drepturi banesti
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Drepturi banesti

Buna seara, poate ma ajutati cu un raspuns in speta mea: politist pensionat pe caz de boala gr. II de invaliditate, conform legii 284/2010 si 285/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice beneficiez de salarii de ajutor la iesirea la pensie. Am actionat in instanta institutia IJP pentru neplata celor mai sus mentionate. La o saptamana distanta mi/au fost achitate drepturile ce mi se cuvin conform L 284/2010, dar nu si cele conf. L285/2010, cum trebuie sa procedez mai departe? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: mikid , utilizator 22:35, 30 Martie 2012
Singura posibilitate este continuarea litigiului pe aspectul neachitarii ajutorului respectiv ....
Multumesc ptr. raspuns, am uitat sa precizez un aspect, s-a aplicat o impozitare de 16%, de 25% +10% - 16%. Exista vreo prevedere legala in acest sens? o noua grila de impozitare? ni s-a recomndat sa intentam proces pentru recuperarea sumei retinute, Exista o procedura prealabila sau riscam ca instanta sa ne respinga actiunea?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarii diferite la aceeasi reincadrare - drepturi stabilite conform art. 33 din legea nr. 284/2010 si art. 4, alin. (3) din legea nr. 285/2010 Dumbrava Violeta Dumbrava Violeta La aceeasi incadrare in functie si drepturi salariale stabilite conform prevederilor art.33 din Legea nr.284/2010 si aleart.4 alin (3) din Legea nr.285/2010 ... (vezi toată discuția)
Stimulentele si salariul de baza sinko sinko Conform Legilor 284/2010 si 285/2010 stimulentele care s-au acordat in anul 2010, se introduc in salariul de baza luindu-se pentru calcul salariul si ... (vezi toată discuția)
Majorarea salariului in 2010 ca urmare a incadrarii personalului de executie in gradatia corespunzatoare transei de vechime in munca multescu99 multescu99 Va rog sa-mi spuneti daca in cazul functionarilor publici de executie care in anul 2010 au fost avansati în gradaţia corespunzătoare tranşei de vechime ... (vezi toată discuția)