Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Drepturi banesti
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Drepturi banesti

Buna seara, poate ma ajutati cu un raspuns in speta mea: politist pensionat pe caz de boala gr. II de invaliditate, conform legii 284/2010 si 285/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice beneficiez de salarii de ajutor la iesirea la pensie. Am actionat in instanta institutia IJP pentru neplata celor mai sus mentionate. La o saptamana distanta mi/au fost achitate drepturile ce mi se cuvin conform L 284/2010, dar nu si cele conf. L285/2010, cum trebuie sa procedez mai departe? Va multumesc
Singura posibilitate este continuarea litigiului pe aspectul neachitarii ajutorului respectiv ....
Multumesc ptr. raspuns, am uitat sa precizez un aspect, s-a aplicat o impozitare de 16%, de 25% +10% - 16%. Exista vreo prevedere legala in acest sens? o noua grila de impozitare? ni s-a recomndat sa intentam proces pentru recuperarea sumei retinute, Exista o procedura prealabila sau riscam ca instanta sa ne respinga actiunea?