Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am garantat un imprumut si sunt poprit - pot recupera ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am garantat un imprumut si sunt poprit - pot recupera banii?

In luna Septembrie m-am pus garant la nasul meu de cununie iar acum o saptamana societatea la care lucrez a primit o instiintare de la un executor in care i se cerea sa mi opreasca 1/3 din salariu lunar pana la achitarea sumei integral.
Cel care a imprumutat banii nu a platit nici macar o rata iar acum nu reusesc sa scot de la el nici macar acel procent 1/3 din salariu pentru a plati lunar suma.
Nu stiu ce sa fac... Se poate face ceva in acest caz sa mi recopar pagubele?...Il pot da in judecata pentru a mi recupera banii?
Deocamdata nu am platit nimic si nu mi s-a oprit nici un ban ( saptamana aceasta trebuie platita prima "rata")
In contractul semnat, ca garant, nu am garantat decat cu adeverinta de salariat, adica fara imobile sau altceva.
Suma ceruta de executor este: suma imprumutata + dobanzile + cheltuielile de judecata, suma care se imparte la 3 (cel care a imprumutat si cei 2 garanti).

Va multumesc pentru ajutor.
ayana, utilizator
Poprirea pe salariu se face in baza unui titlu executoriu. Exista asa ceva? Si apoi persoana pentru care ati garantat nu are bunuri?
Si mai conteaza ce clauze a avut contractul de garantie pe care l-ai semnat.
Cum dumneavoastra ati afirmat ca ati garantat doar cu adeverinta de salariat este logic ca garantia sa se rasfranga asupra salariului.
In baza contractului de garantie semnat si a dovezii ca dumeavoastra ati platit o suma de bani in contul acelei garantii, va puteti adresa instantei cu o cerere impotriva persoanei pentru care ati garantat sa va puteti recupera prejudiciul.
Rodica Ciobanu, Avocat
Da exista un titlu executoriu, si persoana pentru care am garantat are bunuri, mai exact o proprietate destul de mare, dar nu s-a garantat decat cu adeverinte de salariat atat din partea garantilor cat si din partea celui care a imprumutat banii.
Dar, chiar daca platesc o singura rata (termenul limita de plata a primei propriri expira la sfarzitul sapatamanii) ma pot adresa instantei cu dovada de plata? Ce o sa se intample mai departe? O sa platesc tot eu sau .................?

Va multumesc foarte mult pentru ajutor.
ayana a scris:

Da exista un titlu executoriu, si persoana pentru care am garantat are bunuri, mai exact o proprietate destul de mare, dar nu s-a garantat decat cu adeverinte de salariat atat din partea garantilor cat si din partea celui care a imprumutat banii.
Dar, chiar daca platesc o singura rata (termenul limita de plata a primei propriri expira la sfarzitul sapatamanii) ma pot adresa instantei cu dovada de plata? Ce o sa se intample mai departe? O sa platesc tot eu sau .................?

Va multumesc foarte mult pentru ajutor.

Va adresati instantei, da, si veti proba actiunea cu toate acte actele pe care le detineti in legatura cu aceasta situatie, sa-i spun elegant neplacuta. Ce se va intampla mai departe va hotara instanta1
Apreciez ca, in temeiul art. 581 Cod procedura civila, puteti solicita instantei, separat, pe calea ordonantei presedintiale, sa suspende vremelnic executarea titlului executoriu!