Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rol agricol (fiscal) la primarie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rol agricol (fiscal) la primarie

Am rugamintea sa ma lamuriti in legatura cu caracterul rolului din registrul agricol al primariei. Faptul ca bunurile imobile sunt inscrise in registrul agricol pe numele unei persoane inseamna ca acea persoana este proprietar? Mai concret ma refer la situatiile de dinainte de 1990 cand, din ce stiu eu, parintele transmitea (nu stiu sub ce forma si in ce baza, oricum nu cu act de donatie) o suprafata de teren fiului astfel incat respectivului fiu i se deschidea rol agricol distinct. In cazul meu, bunicul a transmis astfel fiilor (adica tatalui meu si fratilor acestuia) niste suprafete de teren cam prin anii 1960. Tatal meu a decedat in 1982, inaintea bunicului, s-a facut succesiune si terenul detinut de el pe calea amintita (deschidere de rol) ne-a fost transmis noua, mostenitorilor, eliberandu-se certificat de mostenitor. La fel s-a intamplat probabil si in cazul fratilor tatei (care au decedat in urma bunicului) si urmasilor acestora.
Problema este ca a ramas nedezbatuta succesiunea bunicului care e decedat de peste 20 de ani. Intrebarile mele ar fi:
1. Cum este privita situatia unor astfel de bunuri imobile din punct de vedere legal?
2. Masa succesorala a bunicului mai poate sa includa terenurile transmise fiilor lui prin deschidere de rol si apoi transmise mai departe nepotilor la succesiunea fiilor? Sau la dezbaterea succesiunii nu poate fi adus la masa succesorala decat ce mai avea bunicul la rol in momentul decesului?
3. Cum este privit aspectul acceptarii tacite a mostenirii bunicului, pentru ca nu s-au facut declaratii de acceptare expresa la momentul respectiv? Ma refer la acceptarea ce priveste bunurile imobile ale bunicului la data decesului, deoarece acestea au fost administrate si s-a platit impozit de catre mama mea ca urmasa a tatalui, de la decesul bunicului pana in prezent.
Va multumesc frumos!
Poate cineva sa-mi explice cum stau lucrurile in legatura cu problemele pe care le-am expus?
Ceea ce vrei tu sa aflii este un lung proces "succesoral", in care trebuie aflat intai de toate ce terenuri si bunuri mai detinea bunicul tau la data decesului. Pt ca desi spui tu ca s-a facut acea deschidere de rol este posibil ca proprietar de drept sa fi fost tot el. Parerea mea este ca ar trebui sa-ti angajezi un avocat daca nu sa faca toate demersurile macar sa-ti dea o consultanta la "liniuta" ( cum imi place mie sa spun). Oricum daca nu mai exista alti mostenitori in afara de tine bunurile bunicului poot ajunge in proprietatea ta dar ...dupa cum am spus dupa un lung proces...
Multumesc pt. raspuns! Mai sunt si alti mostenitori (verii mei). Toate informatiile despre bunurile bunicului sunt cunoscute, ce a avut in anii 60 si ce avea la data decesului. Familia mea s-a ocupat de el si de bunuri pana la sfarsitul vietii bunicului si dupa aceea am platit impozit si am administrat bunurile.
Problema mea este ca la dezbaterea succesiunii, unde stiu aproape sigur ca vor aparea neintelegeri, sa pot avea o reprezentare clara a ceea ce am de facut. Am facut referire la acceptarea tacita pt. ca as vrea sa stiu daca pot avea un avantaj in ca caz ca lucrurile se complica. Intrebarea ar fi daca se poate vorbi de acceptare tacita numai privind strict bunurile bunicului din registrul agricol la data decesului, in conditiile in care urmasii aveau la rol terenuri primite de la bunic inca din anii 60 si scazute din rolul agricol al bunicului.
dgmaster, utilizator
Conform legii "Se va considera ca succesibilul a acceptat tacit mostenirea, in cazul in care face un fapt material din care rezulta neindoielnic intentia sa de acceptare a mostenirii. In principal, aceste fapte trebuie sa aiba importanta unor acte de dispozitie, iar nu de simpla administrare provizorie sau conservare a bunurilor mostenirii.
Practica judiciara considera a fi fapte de acceptare tacita a mostenirii urmatoarele, enumerate nelimitativ:
vanzarea sau donatia unor bunuri din mostenire;
preluarea, detinerea si folosirea unor bunuri succesorale (care prin natura si valoarea lor nu pot fi considerate amintiri de familie);
faptul mutarii definitive a succesibilului in casa mostenita (nu este un fapt de acceptare tacita a mostenirii faptul mostenitorului de a se muta temporar in imobilul mostenit pentru a asigura pastrarea acestuia in bune conditii sau pentru
a-l feri de distrugere sau furt; de asemenea, nu se va considera a fi o acceptare tacita a mostenirii faptul ca succesibilul care este si coproprietar al defunctului, in calitate, spre exemplu, de sot supravietuitor sau de frate care detinea in indiviuziune cu defunctul imobilul urmare a mostenirii parintilor lor; aceste fapte nu sunt considerate fapte de acceptare tacita a mostenirii, intrucat actiunile mostenitorului sunt echivoce, acesta avand dreptul de a folosi si poseda imobilul in virtutea calitatii sale de coproprietar, iar nu de mostenitor);
demolarea sau edificarea unor constructii pe terenul mostenit sau efectuarea de lucrari care nu sunt determinate de urgenta si, prin urmare, nu pot fi considerate fapte de administrare;
plata impozitelor (pe cladiri, terenuri, autovehicule) asupra bunurilor mostenite."
In concluzie ...aveti un avantaj doar daca puteti face dovada ca familia dumneavoastra s-a ocupat de el si de bunurile acestuia pana la sfarsitul vietii si dupa aceea a-ti platit impozit si a-ti administrat bunurile ( chitante pe numele dumneavoastra sau a parintilor dumneavoastra). Dupa cum observ v-ati documentat destul de mult asa ca ar trebui sa stiti ca la succesiune vin toti copii acestuia indiferent daca bunicul le-a dat ceva in timpul vietii sau nu, iar in cazul in care copii sunt decedati vin nepotii si tot asa.....
Parerea mea este ca trebuie sa va luati un avocat si sa-i explicati acestuia cu actele in fata ce doriti sa faceti pt. ca speta pare destul de complicata, insa vazand actele se poate sa fie usor de obtinut ceea ce doriti dumneavoastra. Poate verii dumneavoastra nici nu sunt interesati de aceasta masa succesoarala si renunta la ea....

Multumesc mult pt. raspuns. Ceea ce nu mi-e foarte clar in ansamblul situatiei este daca pot fi aduse la masa succesorala a bunicului acele terenuri "cedate" in anii 60 catre fii lui si aflate acum in posesia (proprietatea?) nepotilor existand si certificate de mostenitor pt. ele.