Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluarea imobilizarilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluarea imobilizarilor

Buna ziua !
Am o intrebare.
In anul 2006, am cupmarat o cladire. In 2009, conf. legii am facur reevaluarea.
In 2012 am acumparat alta cladire, la un pret mult prea mare fata de pretul pietei, fapt pt. care am facur reevaluarea. Cei de la fisc nu vor sa ia in calcul acest raport de reevaluare deoarece spun ei ca nu am facut reevaluarea tuturor imobilelor adica si cele reevaluate in 2009,cf legii contabilitati ,spun ei. Dar eu zic ca deabia in 2012 trebuies acelea reevaluate??. Unde este adevarul??????
Conform ordinului 3055 art.123 al (2)" elementele dintr-o grupa de imobilizari corporale se reevalueaza simultan pentru a se evita reevaluarea selectiva si raportarea in situatiile financiare anuale a unor valori care sunt o combinatie de costuri si valori calculate" si al (3) "daca un activ imobilizat este reevaluat, toate celelalte active din grupa din care face parte trebuie reevaluate".
Succes!