Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Model contract inchiriere remorca
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Model contract inchiriere remorca

vreau sa inchiriez cateva remorci de 750 kg si as dori un model de contract de inchiriere remorci
multumesc anticipat pentru ajutor
~ Conținut șters la cerere ~
Contractul de comodat este un imprumut de folosinta cu titlu gratuit conform art. 2146-2157 din Noul Cod Civil, @BODEALEX.
Contractul de locatiune nu este acelasi lucru cu contractul de comodat.#-o

Art. 2146 NCC
Împrumutul de folosinţă este contractul cu titlu gratuit prin care o parte, numită comodant, remite un bun mobil sau imobil celeilalte părţi, numite comodatar, pentru a se folosi de acest bun, cu obligaţia de a-l restitui după un anumit timp.

In timp ce contractul de inchiriere este denumit in Noul Cod Civil contract de locatiune:
Art. 1777 NCC
Locaţiunea este contractul prin care o parte, numită locator, se obligă să asigure celeilalte părţi, numite locatar, folosinţa unui bun pentru o anumită perioadă, în schimbul unui preţ, denumit chirie.

@fire_man gasiti aici doua modele pe care le puteti adapta in functie de cluzele pe care le stabiliti de comun acord:

[ link extern ]

~ Conținut șters la cerere ~