Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata sentinte judecatoresti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata sentinte judecatoresti

Buna ziua,
Avem urmatoarea situatie: Un cadru didactic, angajat in perioada 2008-2009 la o institutie de invatamant unde avea norma de baza, implicit si carnetul de munca, cu o norma de 60%, iar la o alta institutie de invatamant, avea completarea de 40% norma.
Cadrul didactic respectiv, a actionat in judecata privind drepturile prevazute de L 221/2008 doar unitatea in care avea norma de baza, si a castigat aceste drepturi salariale.
Acum, acest cadru didactic , solicita, pe baza de cerere si copie dupa sentinta, aceste drepturi si de la institutia in care avea completarea de norma, chiar daca in sentinta acesta figureaza doar la institutia la care avea norma de baza.
este corect sa i sa plateasca aceste drepturi de la ambele institutii?
se executa exact prevederile din dispozitiviul Hotararii judecatoresti. daca nu este obligata si cealalta institutie nu
av.antoanelageaman a scris:

se executa exact prevederile din dispozitiviul Hotararii judecatoresti. daca nu este obligata si cealalta institutie nu

Va rog sa imi spuneti in ce legislatie pot gasi mai multe amanunte referitoare la acest aspect,
Directorul institutiei mele, imi cere un argument scris, privind refuzul de a achita aceste drepturi. (mentionez ca sunt angajata (trebuie sa calculez si sa achit aceste drepturi) a celei de-a doua institutie, la care cadrul didactic, nu figureaza in sentinta
Nu este corect, intrucat hotararea judecatoreasca nu este opozabila si celeilalte institutii unde avea completarea de norma...actul jurisdictional, (ca orice act juridic, in general) produce pe langa efecte obligatorii intre parti, intemeiate pe principiul relativitatii, si efecte de opozabilitate fata de terti.