Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Legea nr. 85 din 2016
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Legea nr. 85 din 2016

Legea mentioneaza:
-Art. 2
(1) Personalului didactic din invatamantul de stat caruia, pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi, nu i s-au acordat diferentele salariale, indiferent din ce motiv si pe baza caror decizii, pentru perioada octombrie 2008 � 13 mai 2011, rezultate din aplicarea prevederilor Ordonantei Guvernului nr. 15/2008 privind cresterile salariale ce se vor acorda in anul 2008 personalului din invatamant, aprobata cu modificari prin Legea nr. 221/2008, cu modificarile si completarile ulterioare, a prevederilor Legii-cadru privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice nr. 330/2009, cu modificarile ulterioare, a Legii-cadru privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice nr. 284/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, si a Legii nr. 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice, i se platesc aceste drepturi esalonat, pe o perioada de 5 ani, de la data intrarii in vigoare a prezentei legi, astfel:
Intrebarea este daca cercetator stiintific gradul II in cadrul unei universitati beneficiaza de prevederile legii.
In Normele metodologice se fac precizari:
-art.1 al.(2) lit.b) beneficiari - personalul didactic şi didactic auxiliar, personalul didactic de conducere, de îndrumare şi control din învăţământul preuniversitar şi universitar de stat, precum şi din bibliotecile centrale universitare, încadrat în perioada 1 octombrie 2008 - 13 mai 2011, respectiv într-un interval de timp din această perioadă, care nu au beneficiat de plata diferenţelor de drepturi salariale prevăzute la lit. a);