Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... recunosterea divortului egiptean in romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

recunosterea divortului egiptean in romania

Buna ziua,
m-am casatorit cu un cetatean egiptean in romania in bucuresti la primaria sector 6 in anul 1998.ultimul meu domiciliu a fost constanta.am plecat dupa aceea in egipt si am facut si un act acolo de casatorie egiptean. In 2006 dupa multe probleme am calatorit in romania si egipteanul m-a divortat in lipsa mea la starea civila din egipt.de acolo.mi s-a eliberat un certificat de divort egiptean.am ramas acum cu rezolvarea certificatului de divort in romania sau recunoasterea actului egiptean pe teritoriul romaniei si eliberarea unui act de divort romanesc,asta pt a putea elibera acea hartie care demonstreaza ca sunt divortata si pt a ma putea recasatori cu altcineva.actual eu locuiesc in egipt.mentionez ca am legalizat la ministerul externe egipt actul,apoi l-am tradus in limba romana la un traducator autorizat din egipt,a fost supralegalizat la ambasada romaniei din egipt si dupa aceea a fost legalizat si la ministerul externe romania.intr-un final nu stiu daca mai am nevoie de ceva in romania pt recunoasterea acestui divort...este cumva nevoie de vreo stampila de la minister justitie egipt pe acel act de divort,sau vreo hotarare judecatoreasca de la tribunal egipt?intreb asta deoarece aici in egipt divortul meu a fost facut dupa cum am precizat la starea civila,aceasta institutie fiind institutia care leaga casatorii si elibereaza si acte de divort,asta daca nu exista proces....ceea ce nu a fost in cazul meu deoarece nici nu am avut copii cu persoana respectiva si nici nu am avut bunuri comune de impartit.cum procedez si de ce mai am nevoie pt a putea intra in posesia act divort romanesc si a actului care dovedeste k sunt divortata si necasatorita pt a ma putea recasatori in egipt iar cu alta persoana?multumesc
Cred ca mai trebuie o stampila de la MJ din Egipt pentru supralegalizare si apoi il transcrieti la ambasada si sunteti divortata si in registrele romanesti
trebuie sigur acea stampila?sau doar credeti?am nevoie mare sa stiu sigur deoarece voi calatori personal sa rezolv aceasta problema si trebuie sa fiu sigura pe actele pe care le am cu mine.multumesc mult
ambasada nu face nimik in legatra cu divortul nostru in strainatate...pune stampile si legalizeaza acte...atat...dar nu are legatura cu starea civila din romania...
Ambasada transcrie documentele de stare civila straine in registrele romane.
aici in egipt ambasada nu face absolut nimik in legatura cu acest divort...poate din cauza k egiptul nu are nici o legatura cu romania...am intrebat personal si mi s-a spus k trebuie sa calatoresc eu in tara sa-mi rezolv prin tribunal problema...ei doar legalizeaza traduceri sau pun stampile pe acte dar asta nu inseamna ca statutul meu k sunt casatorita s-a schimbat.trebuie sa calatoresc si sa bag in instanta un proces de recunoastere a divortului egiptean....va rog daca se poate cineva sa-mi citeasca povestea si sa-mi raspunda la aceasta dilema.
multumesc