avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Divort de cetatean egiptean Buna ziua. Sunt casatorita ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Divort de cetatean egiptean Buna ziua. Sunt casatorita cu un ...

Divort de cetatean egiptean
Buna ziua. Sunt casatorita cu un cetatean egiptean iar casatoria este inregistrata si in Romania . Am reusit sa il conving sa divorteze el in Egypt. Intrebarea mea este : dupa ce o sa am certificatul de divort, legalizat si supralegalizat in Egipt, pot sa il depun la ambasada Romaniei in Cairo pentru recunoasterea divortului si in Romania , sau trebuie sa intentez un al doilea proces de divort in Romania ?
Va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 20:05, 20 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie să faceți o acțiune prin care divorțul să fie recunoscut în România.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, nu trebuie decât recunoscut divortul din Egipt.
Ar fi bine sa apelati la avocat.Trebuie foarte bine redactata acțiunea pentru instanta.
Daca instanta romana nu va recunoaște divortul atunci va trebui deschis divort in România.
Ultima modificare: Duminică, 17 Ianuarie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc pentru raspuns

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, nu trebuie decât recunoscut divortul din Egipt.
Ar fi bine sa apelati la avocat.Trebuie foarte bine redactata acțiunea pentru instanta.
Daca instanta romana nu va recunoaște divortul atunci va trebui deschis divort in România.

Multumesc pentru raspuns

Adrian ALBU a scris:

Trebuie să faceți o acțiune prin care divorțul să fie recunoscut în România.

Pentru recunoasterea sentintei puteti apela la serviciile unui avocat. Dupa care va adresati la ambasada/consulat. Aveti nevoie de actul de identitate, certificatul de nastere, certificatul de casatorie, sentinta de divort ramasa definitiva, in original, supralegalizata, eliberata de aut. egiptene, de traducerea sentintei de divort legalizata la un notar roman, de sentinta de recunoastere eliberata de Tribunalul de la locul dvs. de domiciliu din Romania ramasa definitiva, declaratie cu privire la numele dvs. dupa divort data de dvs. la un notar (daca ramaneti pe numele sotului aveti nevoie si de declaratia acestuia) si de declaratia cu privire la copiii (daca din casatorie au rezultat copiii). Dupa inscrierea divortului pe marginea actului dvs. de casatorie solicitati un nou certificat de casatorie pe care sa fie inscrisa mentiunea de divort.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Ianuarie 2021
Justitiarul711, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare pentru casatorie cu un cetatean egiptean anamarya anamarya Buna dimineata.Va rog, imi puteti spune ce acte imi trebuiesc pentru a ma castori cu un cetatean din Egipt.Am inteles ca am nevoie de un act scris in engleza ... (vezi toată discuția)
Act de casatorie incheiat in fata autoritatilor egiptene fara sa fie depus la ambasada carmina0665 carmina0665 Buna ziua, As dori sa stiu cum pot afla daca in urma unei casatorii incheiate cu un cetatean egiptean,actul de casatorie emis de autoritatile egiptene, insa ... (vezi toată discuția)
Recunosterea divortului egiptean in romania andreeaciolacu andreeaciolacu Buna ziua, m-am casatorit cu un cetatean egiptean in romania in bucuresti la primaria sector 6 in anul 1998.ultimul meu domiciliu a fost constanta.am plecat ... (vezi toată discuția)