Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Divort de cetatean egiptean Buna ziua. Sunt casatorita ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Divort de cetatean egiptean Buna ziua. Sunt casatorita cu un ...

Divort de cetatean egiptean
Buna ziua. Sunt casatorita cu un cetatean egiptean iar casatoria este inregistrata si in Romania . Am reusit sa il conving sa divorteze el in Egypt. Intrebarea mea este : dupa ce o sa am certificatul de divort, legalizat si supralegalizat in Egipt, pot sa il depun la ambasada Romaniei in Cairo pentru recunoasterea divortului si in Romania , sau trebuie sa intentez un al doilea proces de divort in Romania ?
Va multumesc anticipat !
Trebuie să faceți o acțiune prin care divorțul să fie recunoscut în România.
Da, nu trebuie decât recunoscut divortul din Egipt.
Ar fi bine sa apelati la avocat.Trebuie foarte bine redactata acțiunea pentru instanta.
Daca instanta romana nu va recunoaște divortul atunci va trebui deschis divort in România.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc pentru raspuns

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, nu trebuie decât recunoscut divortul din Egipt.
Ar fi bine sa apelati la avocat.Trebuie foarte bine redactata acțiunea pentru instanta.
Daca instanta romana nu va recunoaște divortul atunci va trebui deschis divort in România.

Multumesc pentru raspuns

Adrian ALBU a scris:

Trebuie să faceți o acțiune prin care divorțul să fie recunoscut în România.

Pentru recunoasterea sentintei puteti apela la serviciile unui avocat. Dupa care va adresati la ambasada/consulat. Aveti nevoie de actul de identitate, certificatul de nastere, certificatul de casatorie, sentinta de divort ramasa definitiva, in original, supralegalizata, eliberata de aut. egiptene, de traducerea sentintei de divort legalizata la un notar roman, de sentinta de recunoastere eliberata de Tribunalul de la locul dvs. de domiciliu din Romania ramasa definitiva, declaratie cu privire la numele dvs. dupa divort data de dvs. la un notar (daca ramaneti pe numele sotului aveti nevoie si de declaratia acestuia) si de declaratia cu privire la copiii (daca din casatorie au rezultat copiii). Dupa inscrierea divortului pe marginea actului dvs. de casatorie solicitati un nou certificat de casatorie pe care sa fie inscrisa mentiunea de divort.
Justitiarul711, utilizator