Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... administrator asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

administrator asociatie de proprietari

In cazul unor alegeri pt schimbarea administratorului unei asociatii de proprietari, cei care vor sa candideze au obligatia sa isi depuna candidatura la presedintele de bloc?
la comitetul executiv reprez de presedinte
22alex a scris:

... alegeri pt schimbarea administratorului unei asociatii de proprietari..

Administratorul unei asociatii de proprietari nu se stabileste prin alegeri. Proprietarii aleg in adunarea generala un presedinte, membrii comitetului si cenzorii asociatiei.
Comitetul executiv, reprezentat de presedintele angajeaza administratorul asociatiei.
Cei care indeplinesc conditiile de ocupare a postului de administrator trebuie sa se adreseze presedintelui.

In temeiul disp art 30 din L nr230/2007
Comitetul executiv ,reprezeentat prin presedintele asociatiei de proprietari,are urmatoarele atributii
lit g)pentru scopul si activitatile asociatiei de proprietari,angajeaza si demite,incheie si reziliaza contracte
Cum trebuie sa se adreseze presedintelui? Trebuie sa faca o cerere sau este de ajuns doar o informare verbala?
Depuneti o cerere scrisa, un CV, ca la orice angajator.