avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Bani şi Afaceri ... Bursa de valori Certificat de actionar obtinut in 1996, ce pot face cu ...
Discuție deschisă în Bursa de valori

Certificat de actionar obtinut in 1996, ce pot face cu el?

Buna ziua. As vrea sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema- Certificatul de actionar obtinut in 1996 ce se mai poate face cu el? Eu am un Certificat la Romseh Focsani si pana acum nu am primit nici o informatie, nici un divident, nimic. Ce se mai poate face cu el? Am o cunostiinta care anual primeste bani din profitul firmei la care are Certificatul. Nici eu si nici sotul meu care are Certificat la Bere Lichior Margineni nu stim ce mai putem face cu aceste certificate. Asteptam raspunsurile dumneavoastra cu mare nerabdare. Va multumim !
Va trebui sa va prezentati cu certificatele respective la o societate de intermediere de valori mobiliare, care sa verifice situatia firmelor respective - daca sunt listate pe bursa de valori sau pe piata rasdaq si le puteti tranzactiona la pretul pietei, adica puteti sa vindeti actiunile.De asemenea puteti primi informatii de la fimele unde sunteti actionari - daca aceste firme mai exista, cu privire la dividende.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In 99% din cazuri, certificatele cuponarilor le poti arunca la gunoi.
Nu au nici o valoare.
Dar hai sa vedem.
OK, am verificat:

ROMSEH SA
Judet :Vrancea, Localitate :FOCSANI J39/350/1991
1445821
- radiata : inchiderea procedurii falimentului si radierea debitorului


BERE LICHIOR MARGINENI SA
Judet :Bacau, Localitate :BACAU J4/136/1991
949987
- reorganizare judiciara
- este sub incidenta Legii nr. 85/2006

...............................................................................

Deci Romseh este moarta si ingropata.

Bele Lichior este cu un picior in groapa. 99,99 % din reorganizari
sfirsesc in Faliment.

Poti sa pui actiunile in rama ca o amintire a Cuponiadei.

Alberto Kurtyan
albertokurtyan a scris:

In 99% din cazuri, certificatele cuponarilor le poti arunca la gunoi.
Nu au nici o valoare.
Dar hai sa vedem.
OK, am verificat:

ROMSEH SA
Judet :Vrancea, Localitate :FOCSANI J39/350/1991
1445821
- radiata : inchiderea procedurii falimentului si radierea debitorului


BERE LICHIOR MARGINENI SA
Judet :Bacau, Localitate :BACAU J4/136/1991
949987
- reorganizare judiciara
- este sub incidenta Legii nr. 85/2006

...............................................................................

Deci Romseh este moarta si ingropata.

Bele Lichior este cu un picior in groapa. 99,99 % din reorganizari
sfirsesc in Faliment.

Poti sa pui actiunile in rama ca o amintire a Cuponiadei.

Alberto Kurtyan

Stimate domn,
punctul dumneavoastra de vedere nu poate fi generalizat.Sunt persoane care au obtinut si obtin bani seriosi pe aceste actiuni.Nu inseamna ca daca in aceasta situatie societatile sunt in faliment, altele nu sunt profitabile.Deci, in general, nu este chiar asa de general.Ar fi fost mai corect sa spuneti,"in general nu stiu" in mod particular, in cazul de fata, aceasta este situatia. :confused:
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Are dreptate eurolex,

Cine are zeci, sute, mii de actiuni la firme profitabile poate cistiga bani buni din dividende.

Dar eu am raspuns in special pentru cazul respectiv.
La orice firma, un singur certificat nu are valoare. Este vorba de sume infime.
Doamna are un certificat, domnul are un certificat.

Perfect pentru doua tablouri comemorative.

Nu ar trebui sa va simtiti inselati personal, au fost milioane de oameni inselati din cuponiada.
Alberto Kurtyan
buna ziua, eu am un certificat la peco suceava(asa scrie pe ea) si nu am luat nici odata devidente....asta inseamna ca pot sa o pun si eu in rama?intrebarea mea este ce societate a preluat vechiul peco,si cat ar valora ea chiar daca este o suma nesemnificativa.

va multumesc!

Alte discuții în legătură

Vanzare certificat de actionar vasile aurel vasile aurel Buna ziua ,am un certificat de actionar de la sc peco drobeta turnu severin ,unde as putea sa ma interesez de el avind 162 de actiuni cumparate de bunicul meu ... (vezi toată discuția)
Dețin un certificat de acționar din 1996 Lazăr Gheorghe Lazăr Gheorghe Bună ziua, dețin un certificat de acționar din 1996 la SC Peco Timiș. Cum pot afla dacă societatea OMV PETROM a preluat Sc Peco Timiș și dă ... (vezi toată discuția)
Am gasit un certificat din 1996 cu actiuni la peco brasov. IulianqpXD IulianqpXD Am gasit un certificat din 1996 cu actiuni la Peco Brasov cu 88 de actiuni,acum ele apartin OMV Petrom. Ce valoare au actiunile? Se pot vinde? In loc ... (vezi toată discuția)