Forum Bani şi Afaceri ... Bursa de valori Certificat de actionar obtinut in 1996, ce pot face cu ...
Discuție deschisă în Bursa de valori

Certificat de actionar obtinut in 1996, ce pot face cu el?

Buna ziua. As vrea sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema- Certificatul de actionar obtinut in 1996 ce se mai poate face cu el? Eu am un Certificat la Romseh Focsani si pana acum nu am primit nici o informatie, nici un divident, nimic. Ce se mai poate face cu el? Am o cunostiinta care anual primeste bani din profitul firmei la care are Certificatul. Nici eu si nici sotul meu care are Certificat la Bere Lichior Margineni nu stim ce mai putem face cu aceste certificate. Asteptam raspunsurile dumneavoastra cu mare nerabdare. Va multumim !
Va trebui sa va prezentati cu certificatele respective la o societate de intermediere de valori mobiliare, care sa verifice situatia firmelor respective - daca sunt listate pe bursa de valori sau pe piata rasdaq si le puteti tranzactiona la pretul pietei, adica puteti sa vindeti actiunile.De asemenea puteti primi informatii de la fimele unde sunteti actionari - daca aceste firme mai exista, cu privire la dividende.
In 99% din cazuri, certificatele cuponarilor le poti arunca la gunoi.
Nu au nici o valoare.
Dar hai sa vedem.
OK, am verificat:

ROMSEH SA
Judet :Vrancea, Localitate :FOCSANI J39/350/1991
- radiata : inchiderea procedurii falimentului si radierea debitorului

BERE LICHIOR MARGINENI SA
Judet :Bacau, Localitate :BACAU J4/136/1991
- reorganizare judiciara
- este sub incidenta Legii nr. 85/2006

...............................................................................

Deci Romseh este moarta si ingropata.

Bele Lichior este cu un picior in groapa. 99,99 % din reorganizari
sfirsesc in Faliment.

Poti sa pui actiunile in rama ca o amintire a Cuponiadei.

Alberto Kurtyan
albertokurtyan a scris:

In 99% din cazuri, certificatele cuponarilor le poti arunca la gunoi.
Nu au nici o valoare.
Dar hai sa vedem.
OK, am verificat:

ROMSEH SA
Judet :Vrancea, Localitate :FOCSANI J39/350/1991
- radiata : inchiderea procedurii falimentului si radierea debitorului

BERE LICHIOR MARGINENI SA
Judet :Bacau, Localitate :BACAU J4/136/1991
- reorganizare judiciara
- este sub incidenta Legii nr. 85/2006

...............................................................................

Deci Romseh este moarta si ingropata.

Bele Lichior este cu un picior in groapa. 99,99 % din reorganizari
sfirsesc in Faliment.

Poti sa pui actiunile in rama ca o amintire a Cuponiadei.

Alberto Kurtyan

Stimate domn,
punctul dumneavoastra de vedere nu poate fi generalizat.Sunt persoane care au obtinut si obtin bani seriosi pe aceste actiuni.Nu inseamna ca daca in aceasta situatie societatile sunt in faliment, altele nu sunt profitabile.Deci, in general, nu este chiar asa de general.Ar fi fost mai corect sa spuneti,"in general nu stiu" in mod particular, in cazul de fata, aceasta este situatia. :confused:
Are dreptate eurolex,

Cine are zeci, sute, mii de actiuni la firme profitabile poate cistiga bani buni din dividende.

Dar eu am raspuns in special pentru cazul respectiv.
La orice firma, un singur certificat nu are valoare. Este vorba de sume infime.
Doamna are un certificat, domnul are un certificat.

Perfect pentru doua tablouri comemorative.

Nu ar trebui sa va simtiti inselati personal, au fost milioane de oameni inselati din cuponiada.
Alberto Kurtyan
buna ziua, eu am un certificat la peco suceava(asa scrie pe ea) si nu am luat nici odata devidente....asta inseamna ca pot sa o pun si eu in rama?intrebarea mea este ce societate a preluat vechiul peco,si cat ar valora ea chiar daca este o suma nesemnificativa.

va multumesc!