Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Am gasit un certificat din 1996 cu actiuni la Peco ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Am gasit un certificat din 1996 cu actiuni la Peco Brasov.

Am gasit un certificat din 1996 cu actiuni la Peco Brasov cu 88 de actiuni,acum ele apartin OMV Petrom.

Ce valoare au actiunile?

Se pot vinde?

In loc de 7098600 actiuni totale acum sunt in jur de 56 de miliarde,asta inseamna ca detin in jur de 70.000 de actiuni?
george-neagu, moderator
Trebuie analizata legislatia pe acest subiect in sensul ce prevede aceasta cu privire la actiunile detinute la Peco Brasov dupa momentul preluarii acestora de catre OMV Petrom. Trebuie analizate conditiile preluarii actiunilor, demersurile care trebuiau efectuate de catre detinatorii de actiuni (daca se impunea efectuarea unor anumite demersuri), valoarea la care au fost preluate, ce s-a dispus pe viitor cu privire la acestea, care este statutul actual al vechiilor detinatori de actiuni, etc.

Este un subiect amplu si necesita o analiza specifica pentru a determina calitatea dumneavoastra de detinator actual al actiunilor si valoarea actiunilor.
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
Da. Sunt valabile acele actiuni. Dar mai intai trebuie sa clarificati clar treaba cu "am gasit". Daca pur si simplu le-ati gasit pe strada, pe jos, dumneavoastra nu va puteti folosi deloc de ele.
Deci, daca cumva sunteti titularul, mergeti cu acel certificat de actionar direct la o societate de valori mobiliare din judetul dumneavoastra si va ajuta ei cu informatii si tot prin ei le puteti vinde.
Daca ati mostenit acel certificat de la parinti, trebuie mai intai sa aveti facuta succesiunea si certificatul de mostenitor de la notar in care sa apara ca dumneavoastra sunteti de la acea data proprietarul acelor actiuni, trebuie sa inregistrati si la depozitarul central aceasta schimbare de proprietar si apoi mergeti la acea societate de valori mobiliare.
SFAT! Sa stiti ca aceasta firma OMV Petrom este actualmente foarte buna si merita sa pastrati acele actiuni (dupa ce va rezolvati clar situatia cu dreptul de proprietate asupra lor), de pe urma acestor actiuni aveti de ridicat dividende destul de bune.
Va puteti adresa Depozitarului central. Gasiti informatii aici: [ link extern ] /