Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Firma fara activitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Firma fara activitate

Buna ziua,

O firma este infiintata in 2010 ca si platitor de TVA. Nu a depus pana in prezent nici o declaratie, nici bilant. Nu a desfasurat de la infiintare nici un fel de operatiuni economico -financiare. Ce ar trebui facut in acest caz? Se preconizeaza ca firma va emite cateva facturi si chitante, in viitorul apropiat.

Multumesc.
la ce va referiti cand ziceti ce ar trebui facut?la declaratii?daca nu a avut activitate oricum trebuia sa duca declaratii cu 0 ca altfel administr.financiara de unde stie ca nu a avut activitate? a dus ceva in acest sens?si firmele care au suspendat temporar activitatea treb.sa duca decl.101 si bilant si deci si dvs.
Multumesc. Ma refeream la declaratii si situatii financiare. Prin urmare, trebuie depuse din urma cu zero!
f.curios ca nu ati primit de la adm.financ.nimic in acest sens.depus din urma inseamna amenda.
Din ce stiu amenda este de 500 ron pt toate declaratiile 100, 300,...cu avertisment sigur nu accepta :)